Mir Božji - Hristos se rodi! Caffé

Bozic

Tebi se Boze danas molim, za sve one koje volim, da ispunis moju zelju, da zivimo u veselju, neka nam je svaki dan, kao Bozic radostan.

Mir Bozji - Hristos se rodi!

Hristos se rodi

j@

Site Admin

Mir Boji, Hristos se rodi!

Neka tišina ovog svetog dana donese vašim srcima mir u nadanju, radost u životu i ljubav za one sa kojima živite.
Od srca MIR BOŽJI, HRISTOS SE RODI!

http://i.imgur.com/03YY35Vl.jpg

Мир Божји, Христос се роди!

Радост Бадње вечери подијелимо са вољенима.
Нека њена свјетлост обасја срца љубављу и миром.

Mikica

Site Admin

Hristos se rodi!

http://i.imgur.com/83WTD7il.jpg

Nek vam kuća u veselju blista
i srećno rodjenje Hrista,
praznik životnog začetka,
sreće i napretka!

Mir Božji Hristos se rodi!

majra 

Site Admin

Hristos se rodi!

Čestitke upućujem svima koji slave iz lepog Splita

Јас сум светлината на светот

Потоа Исус повторно им проговори:
“Јас сум светлината на светот;
Кој оди по мене нема да оди во темнина,
Туку ќе ја има светлината на животот.“

Јов. 8,12

Danas oprosti dužnima, daj poljubac bližnjima, pomozi tužnima, pogledaj u nebo videćeš zvezdu što hodi i reci tiho --> HRISTOS SE RODI.

ZZ

Hristos se rodi!

Jos lepsa jutra vam svitala,
pesma vam u susret hitala,
ljubav vas u zivotu pratila,
sva dobra dobrim vam se vratila.

MIR BOZIJI HRISTOS SE RODI!

j@

Site Admin

Hristos se rodi! Mir boziji!

Zivot je put kojim treba trcati sa prijateljem, koji ce nam ponekad
cutanjem ili secanjem pokazati da vredimo onoliko koliko znamo da volimo.

Ovo je jedna poruka iz manastira Ostrog.

Srecan Vam Bozic!

Hristos se rodi! Mir boziji!

Hristos se rodi! Mir boziji!

virada

Moderator

Hristos se rodi!

Nek Hristovo Sveto drvo,
podari vam zdravlje prvo.
Nek vam od Badnjeg dana sve krene nabolje,
da za sve imate i snage i volje.

Da vam zivot bude ko najlepsi san,
zelim vam sve najbolje za Badnji i Bozicni dan!

Sveto drvo Badnjeg dana,
sto vam kucu krasi
nek donese svaku srecu
i od svake muke spasi.

Dobri ljudi dolazili,
zli vas vazda prolazili,
sto zeleli Bog vam dao i
uvek vam pomagao!

SRETNI VAM BOZICNI PRAZNICI - HRISTOS SE RODI!

niko650

Moderator

Среќен Бадник и Божиќ!

Пред нас е Божиќ, најголемиот и најубавиот Христијански празник. Ден кога спасителот Исус Христос дошол на свет и затоа го славиме неговото раѓање.

На овој празник му претходат духовни и телесни подготовки, како што е четириесетдневниот пост и молитвите.

Вечерта, пред Божиќ се слави Бадник (Коледе), кога се бдее и се очекува рожбата. На овој ден уште во раните утрински часови, групи од машки деца одат по куќите, пеат коледарски песни и собираат подароци. Најчесто добиваат јаболка, костени, ореви но и по некоја паричка.

http://www.odlican.com/d/15874-2/angelcinja.jpg

Денот обично поминува во подготовки. Се палат коледарските огнови и се набавува бадниковото гранче, кое претставува симбол на овој празник. Постои едно верување помеѓу луѓето - ако на Бадник купиме одреден предмет и го внесеме во домот ( се разбира според својте потреби и можности), годината ќе ни биде бериќетна и ќе може да реализираме многу свои идеи кои сме ги имале за својот дом.

Бадник е семеен празник кога сите членови на семејството се собираат околу трпезата, на која се поставува посна вечера – гравче, посна сарма, риба, баница, посни колачи, суво овошје, компот од сливи, шарена погача и лепче со паричка.
Пред вечерата домаќинот го зема лебот од софрата и го повикува Господ да вечера со семејството. Потоа се крши погачата и лепчето со паричката. Се дели на господ, на куќата и потоа по старост на секој од присутните. Се верува дека оној кој ќе ја пронајде паричката ќе го прати среќа преку целата година.

Утрото на Божиќ, православните верници ги посетуваат црковните храмови и се поздравуваат со „Христос се роди“, а отпоздравуваат со зборовите „Вајстина се роди“.

Божиќ е најубавиот семеен празник. Првиот ден од овој празник го пречекуваме во кругот на семејството,вториот ден го одвојуваме за посета на нашите блиски роднини и пријатели, а третиот ден се празнува Св.Стефан кога најчесто одиме на именден и слава.

Во пресрет на овој прекрасен ден, ден на Исусовото раѓање, да си посакаме радост, љубов, среќа, насмевка и надеж за ново раѓање на добрина, искреност, чесност и верба за поубаво утре.

Среќен Бадник и Божиќ на сите верници кои го прославуваат овој ден!

Христос се роди! Вајстина се роди!

niko650

Moderator