Hrana i kozmetika u sluzbi zdravlja i lepote Životni stil

Hrana ne samo sto moze da zadovolji nase osnovne potrebe moze da bude i odlicno sredstvo protiv raznih bolesti modernog vremena

Toliko zdravog i dobrog u kašičici meda

Zdrave prehrambene navike i način život ne može da zameni ni jedna pilula a poznati svetski lekari i zdravstveni radnici se sve više slazu u tome. Tako se savremena medicina okreće svojim izvorima. Jer kao što rekoh priroda se stara o sebi!

Vitamini i minerali iz hrane potstiču u našem organizmu proizvodnju enzima koji nas štite od mnogih bolesti. Neki od tih prirodnih zaštitnika regulišu količinu šećera u krvi, a drugi pak pomažu organizmu da što bolje apsorbuje vitamine i minerale neophodne za izgrađu tkiva (npr. koštano tkivo). Dakle ako poboljšamo nase navike i izbacimo iz nase ishrane ono lose, pomazemo našem organizmu da funkcioniše dobro, bolje, najbolje! Potrebno je samo pravilno odabrati

Visok krvni pritisak:

Jedite hranu bogatu omega-3 masnim kiselinama (tunjevina,sardine), vitaminom C (Južno i jagodičasto voće), kalcijumom (mlečni proizvodi,bademi,kelj, prokelj...) i magnezijumom (orasi, beli krompir, jogurt). Jedite što više belog luka i celera. Sve ove namirnice u sebi sadrže jedinjenja koja snižavaju krvni pritisak.

Osetljiv želudac i mučnina tokom putovanja:

Kineska tradicionalna medicina vekovima primenjuje đumbir kao odlično sredstvo protiv mučnine.
Čal od đumbira: Nekoliko komada svežeg korena kuvajte u čajniku desetak minuta. Šoljica dve ovog napitka oslobodiće vas neprijatne mučnine.

Krvarenje desni:

Ovde je ipak važno obratiti se svom lekaru. Krvarenje desni je najčešće posledica nedostataka nekih hranjivih materija posebno bioflavonoida i rutina koji pomažu jačanju sitnih krvnih sudova i kapilara. Jedite što više namirnica bogatih vitaminom C (pomorandže, limun, mandarine, kivi). Bioflavonoida ima ima u biljnoj hrani posebno u voću, povrću, orasima i semenkama.
Rutina najviše ima u heljdi.

Kandidijaza (gljivična infekcija):

Najčešće se javlja kod žena ili kod beba (tzv sor)Jedite acidofilni jogurt (jogurt koji sadrži aktivne kulture Lactiobacillus acidophilum) jer istraživanja su pokazala da se time značajno umanjuje pojava gljivičnih oboljenja.
Takođe jedite dosta belog luka jer dokazano je najefikasniji u jačanju imunološkog sistema, a time i u odbrani tela od infekcija.

Bubrežni kamenci:

Jedite pet obroka voća i povrća dnevno. Pijte puno vode i uzimajte hranu bogatu kalijumom (sušene kajsije, jogurt, sok pomorandže) i kalcijumom (bademi, sardine, nemasni mlečni proizvodi). Izbegavajte proteine životinjskog porekla (jaja, meso, mesne prerađevine). Sve zajedno sprečava pojavu bubrežnog kamenca.

Artritis(reumatsko oboljenje):

Jedite što više ribe i to naročito tunjevine i lososa jer je to hrana bogata omega-3 masnim kiselinama, kojih ima u ribljrm ulju i semenkama lana, a koje ublažavaju tegobe prouzrokovane artritisom. Izbacivanjem krompira, patlidžana i paradajza i svoje ishrane takođe možete ublažiti simptome artritisa.

Akne (tinejdžeri obratite pažnju):

Izbegavajte jodiranu so (iako je korisna u regulisanju rada tiroidne žlezde) koja je obavezni sastojak hamburgera, pomfrita, čipsa, tzv brze hrane uopste.
Jedite namirnice bogate betakarotenom (slatki krompir, zeleno lisnato povrće, kajsije, šargarepu) i namirnice u kojima ima cinka (pšenične klice, pasulj, ostrige).Pijte što više acidofilnog jogurta. I rećićete zbogom ružnim bubuljicama.

Glavobolje (izazvane PMS-om):

Jedite hranu bogatu magnezijumom (kajsije, lisnato povrće, orasi, banane, pšenične mekinje) i kalcijumom (sardine, bademi, manje masni mlečni proizvodi) Vitamin B ublažava stres, a šolljica čaja od nane deluje umirujuće!
izbegavajte čokoladu!!!

Zatvor:

Jedite hranu koja obiluje netopivim vlaknima (pšenične mekinje, celer, pasulj. Pijte puno vode. Jedite što vise voća i povrća. Koristite hleb od integralnog brašna obogaćen celim zrnima žitarica, tamni pirinač umesto belog. i kreći te se!

Diareja:

Obicno prolazi sama od sebe, ali da ne biste dehidrirali pijte bistra pića i sokove.Jedite laganu hranu, pre svega onu koja sadrži puno pektina (borovnice, jabuke, banane). Jedite puno bistre supe. Cola napitci takoće ublažavju dijareju.

Kancerozna oboljenja:

Pravilna ishrana je vid prevencije od raznih vrsta kanceroznih oboljenja. Najbolje ćete učiniti ukoliko u svojoj ishrani imate obilje voća i povrća, žitarica i ribe. Izbegavajte masnu, dimljenu, sušenu i industrijski preraćenu hranu. Izbegavajte alkohol i cigarete.

Lepota kuhinje - hrana i kozmetika

O Prirodi se najbolje brine sama Priroda. Ako to shvatite na vreme, a nikad nije kasno, pred vama će se otvoriti velika riznica njenih darova. U njoj je bezbroj načina da očuvate svoju lepotu i ostanete zdravi telom i duhom, crpeći energiju same Prirode.

Vaše lice može dugo ostati mlado ako promenite navike u ishrani
Grupa finskih naucnika je u svojim istrazivanjima dosla do zadivljujucih podataka o jabuci. Jabuka je najzdravija od svih vocki, jer sadrzi veliki broj vitamina i korisnih supstanci. Najvaznije od svega je to sto je bogata kvercetinom koji smanjuje rizik od pojave raka pluca, prostate, astme i dijabetesa tipa 2.

- Jabuka - Pomaže odstranjivanju toksičnih materija iz organizma i obogacuje ga brojnim vitaminima i naročito kvarcetinom.

- Šargarepa - Povrće bogato betakarotenom koji štiti kožu od štetnih sunčevih zraka (naučnici tvrde da dve velike šargarepe dnevno imaju moć zaštite koji odgovara jacini zaštitnog faktora 2-4)

- Jagode - Voće bogato vitaminom C koji između ostalog pomaže izgradnji kolagena. Jagode, takođe sardže elaginsku kiselinu, nezamenjivu u borbi protiv raka i u borbi za očuvanje DNK (smatra se da bore nastaju kao posledica oštecenja DNK)

- Crveni biber - Sadrži puno vitamina C (i do dva puta više od pomprandže) koji pomaze stvaranje kolagena odgovornog za zategnutost i čvrstinu kože.

- Grožđe - Crveno i crno grožđe sadrži antioksidante koji jačaju kapilare,štite od bolnih nožnih vena i pomažu izgradnju kolagena.

- Crni luk - Jedan od najbogatijih izvora flvonoida, uključujući i kvercetin, koji ima protivupalno i antihistaminsko dejstvo.

- Riba - Ribe poput tunjevine, lososa i bakalara sadrže omega-3 nezasićene masne kiseline, koje su najbolji prijatelj suvoj koži. Takođe znatno ublažavaju problem psorijaze i pomeraju vreme pojave prvih bora. Konzervisana riba jednako je dobra kao isveža.

- Maslinovo ulje - Izuzetno zdrava namirnica koja ce u kombinaciji sa povrćem bar za trećinu smanjiti pojavu bora na vašem licu. Najbolje je ono maslinovo ulje koje je dobijeno prvim ceđenjem hladnim postupkom (pri kupovini potražite tej podatak na deklaraciji)

- Školjke - Sadrže cink pa su pravi izvor lepote, jer cink učestvuje u oporavku i obnovi ćelija kože. (preporučuju se onima koji imaju problematičnu kožu-akne i druge upalne procese na koži)

- Suve šljivee - One sadrže materije koje uništavaju slobodne radikale u krvi. A sto je manje slobodnih radikala, manja je i mogućnost da vaše lice poprimi izgled suve šljive.

Ukoliko u vašu ishranu unesete dovoljne količine ovih namirnica, ostavite cigarete i izbegavate da na lice stavljate kreme izrazito hemijskog sastava i one sa previsokim zaštitnim faktorom, budite uvereni da će vaše lice dugo zadržati svež, mladalački izgled.

Maske

- Maska za prirodni lifting

Dobro umutite belance, nanesite na lice i pustite da deluje petnaestak minuta, a zatim ga sperite mlakom vodom, i namažite lice hidrantnom kremom. Efekti ovog tretmana dobro se vide samo dva sata nakon umivanja, ali ako postupak ponavljate nekoliko puta nedeljno, vremenom će rezultati postati trajni.

- Maska za suvu kožu

Dobro umutite jedni celo jaje, i masku nanesite na lice. kada se osuši ostavite da deluje još 10 minuta. Zatim lice operite hladnom vodom i namažite bademovim ili maslinovim uljem.

- Sirćetni rastvor protiv akni

U pola litre prokuvane, ohlađene vode, dodajte jednu kašiku jabukovog sirćeta. Vatom nanosite rastvor svako veče,pre spavanja, i crvenilo bi trebalo da se smanji već posla dva dana takođe i broj bubuljica. Ukoliko do toga ne dođe obavezno posetite dermatologa.

- Peršun uklanja mitisere

Sitno naseckan peršun utrljajte na mesta gde vam se nalaze mitiseri. Nakon toga naparite lice nad posudom vrele vode da bi peršunov sok mogao što bolje da prodre u kožu. Tada ćete mitiser moći lako da odstranite komadićem vate.

- Maska sa avokadom za suvu kožu

Pomešajte dve kašićice meda sa malo pasiranog avokada, kašićicom jabukovog sirčeta, snegom od jednog belancač tri kašićice maslinovog ulja i tri kašićice neke kreme koja ima neutralan ph faktor. Držite masku na licu dok dvadesetak minuta, a zatim je isperite mlakom vodom. Na ovaj naćin koža dobija potrebnu vlažnost, postaje meka, a esencijalne kiseline avokada pomoči če u obnavljanju tkiva kože.

- Maska za masnu i kombinovanu kožu

Kašićicu svežeg kvasca pomešajte s dve kašike listova metvice, omekšanih u vodi, i dve kašićice neke kreme sa neutralnim ph faktorom. Nanesite na lice i pustite da odstoji petnaestak minuta, a zatim lice umijte mlakom vodom. Nakon toga nanesite kremu koju redovno koristite.

- Maska od meda

Nekoliko kašika meda otopite na pari, i izmešajte sa kašikom limunovog soka. Mešajte par minuta, da se prohladi. Nanesite na lice i držite 10-15 minuta. Lice isperite hladnom vodom.

-Maska od jagoda

Zgnječite nekoliko jagoda i nanesite na lice. Posle 10 minuta masku uklonite, lice umijte prvo toplom a onda hladnom vodom i namažite bademovim ili maslinovim uljem.Ova maska se preporučuje samo onim osobama koje nisu alergične na jagode.

- Piling za masnu kožu

Pomešajte dve kašićice naribane limunove kore, dve kašićice kukuruznog brašna, šest kašićica mlevenih badema i dve do tri kašićice vode. Masku nanesite na lice i nežno masirajte kružnim pokretima nekoliko minuta. Isperite mlakom vodom, obrišite lice mekim peškirom i i utrljajte hidrantnu kremu.

- Limun protiv bubuljica
Lojne bubuljice na licu brzo će nestati ako nekoliko puta u toku dana na bubuljicu prislonite štapić za uši umočen u limunov sok. Postupak ponavljajte nekoliko puta u toku dana, sve dok se bubuljica ne povuče.

- Nega kože ruku

Izmešajte jednake delove limunovog soka, ružine vodice, glicerina i kolonjske vode. Profiltrirajte kroz vatu ili filter-papir koji ste stavili na levak pomoću koga ćete smešu sipati u bočicu. Bočicu čuvajte zatvorenu. Ovim sredstvom negujte ruke posle domaćih poslova.

- Napitak protiv depresije

Potrebno vam je po dva prstohvata cvetova kamilice, lipe i nane. Bilje promešajte i prelijte kipućom vodom. Nakon par minuta procedite i pijte.
Takođe je dobra kombinacija crvenog gloga i suvog voća. Jedan prstohvat gloga prelijte vrelom vodom. Tako dobijen čaj pijte jedući suve smokve ili suve šljive.

- Biljni losion za kosu

Ovaj losion sprečava opadanje kose. 100 g svežih listova dragoljuba, koprive i šimšira stavite u 1/2 l alkohola i ostavite 2-3 nedelje. Svaki dan promućkajte. Procedite i tim losionom trljajte kožu glave. Posle 1 sata isperite mlakom vodom. Kura traje 3 nedelje.

Lidija

Moderator

Prednosti kupanja

Posle napornog dana, svađe sa dečkom/mužem, prepirke u autobusu, nepodgrejanog ručka (izvora stresa nikad dosta), jedna od najboljih strategija za opuštanje jeste kupanje u kadi. Taj divan i pomalo dekadentan običaj sve se manje upražnjava (delom zbog generalne neokupanosti nacije, a delimice i usled sve bržeg stila života, gde je brzo tuširanje odavno zamenilo leškarenje u kadi). Ipak, ne treba dopustiti da nam (najčešće) prenaporna dinamika dnevnih obaveza oduzme ovaj bastion intime: kupajte se što češće i što duže!

Nekada je kupanje u kadi bilo ritualni čin kojim se nije toliko otklanjala fizička nečistoća, već se "mentalno" umivao i duh i telo. No, već sa starim Rimljanima kupanje postaje nužna praktična aktivnost kojom se otklanja nečisto

Plivanje i zdravlje

Ukoliko vam ne prija trčanje po hladnom zimskom vremenu, a poskakivanja na aerobiku nisu prijatno iskustvo, ako vas ne privlače skupi teniski tereni i (još skuplje) skijanje, tada je pravo rešenje za vas - plivanje. Ovaj lep i jednostavan sport ne zahteva specijalnu opremu i nadobudne trenere, već je dovoljna voda (bilo koji lokalni bazen), kupaći kostim i vaša dobra volja da se rekreirate.

O plivanju kao sportu misli se sve najbolje još od antičkih dana. Danas se zna da plivanje najpravilnije aktivira većinu mišića tela, poboljšava rad srca i pluća, uz niz drugih zdravstvenih beneficija. Uopšte, vežbanje u vodi godi svima, a posebno onima koji imaju problema sa viškom težine, nedostatkom kondicije, artritisom. Istraživanja čak pokazuju da ženama u drugom stanju izuzetno prija povremena "doza" plivanja.

Za one koje žele da smršaju plivanje je odličan način da izvan strogih (i često nepravilnih) dijeta "sagore" potrebnu količinu kalorija i ujedno porade na tonusu svojih mišića. Povrh svega, dodir vode ima izuzetno antistresno dejstvo, tako da je odluka da se, umesto omiljenog kluba, uveče poseti obližnje plivalište višestruko korisna. Nema razloga za često preteran strah od prehlada ili infekcija: uz malo obazrivosti, redovno tuširanje i sušenje kose - bićete najverovatnije zdravi kao dren.

Ako se najradije opredeljujete za "grupne sportove", napravite od plivanja pravu socijalnu feštu: pozovite prijatelje, ili pak povedite decu. Ispunite sebi duge zimske časove prijatnom i korisnom aktivnošću koja će vas zdravstveno i kondiciono držati u dobroj formi.

Zimska nega ruku

Prava lepota leži u detaljima: savršeno našminkano lice će, ma koliko fenomenalno izgledalo, "izgubiti" nekoliko poena ako su ruke nedovoljno negovane. Uopšte, lep izgled je stvar upravo ovakvih detalja - nenametljiva nega učiniće da izgledate sjajno pre nego gomila slojeva šminke ili besomučno nanošenje skupih krema.

Na stanje ruku posebnu pažnju treba obratiti tokom zime. Vremenski uslovi u kombinaciji sa "slabijom" ishranom mogu dovesti do toga da koža ruku postane suva i osetljiva. Sve i da ne primetite promenu kvaliteta kože, na ove procese ukazaće pouzdan "indikator" stanja ruku: nokti. Naime, najčešće prvo stradaju nokti (postanu krti i iskrzani), što je signal da treba otpočeti sa upotrebom neke blage kreme, ali i pojačati dozu proteina u ishrani.

Ne morate tragati za specijalnim i skupim kremama: dovoljno je da izgradite naviku svakodnevne nege ruku (npr, da pred svaki izlazak namažete ruke tankim slojem losiona). Postoji niz sitnih radnji kojima možete popraviti stanje kože - posle ispijanja čaja, iskoristite parče limuna da premažete kožu ruku koja će nakon toga biti meka i glatka. Iako ovo zvuči kao preterivanje, nije loše ni koristiti rukavice prilikom pranja posuđa - time se ruke štite od erozivnog dejstva vode i deterdženta.

Kada ste "zadovoljili" sve navedene kriterijume, tada treba razmisliti i o estetskoj nezi. Ona podrazumeva redovno održavanje stanja noktiju, uklanjanje slojeva laka i brigu o zanokticama. Pravilna higijena ruku sprečiće razna (neprijatna) gljivična oboljenja, a vašem izgledu dodati onu neophodnu crtu kvaliteta.

Zanemarite savete o (skupim) promenama stila i kozmetičkim markama: prava dama raspoznaje se upravo po rukama.

Svaka žena trebalo bi da ima

  • Staru ljubav kako bi mogla da zamišlja da joj se može vratiti, ali i jednu koja je podseća na to kako je daleko stigla;
  • Dovoljno novca da može da se iseli ili da iznajmi stan, čak i ako joj to nije potrebno;
  • Nešto savršeno da obuče ako je šef ili udvarač pozove na sastanak;
  • Mladost koju će zadovoljno moći da ostavi za sobom;
  • Dovoljno sočnu prošlost o kojoj će joj biti drago da priča u starosti;
  • Uvid u to da će jednog dana doživeti starost i malo novca ostavljenog po strani;
  • Komplet šrafcigera i bežičnu bušilicu;
  • Prsluk od crne čipke;
  • Jednog prijatelja koji će je zasmejavati i jednog koji će joj dozvoliti da plače;
  • Dobar komad nameštaja koji niko pre nje nije imao;
  • Komplet od osam tanjira, čaša sa nožicama i recept za obrok zahvaljujući kojem će se njeni gosti osećati počašćeno;
  • Životnu priču po kojoj nije snimljen film;
  • Osećaj da sama kontroliše svoju sudbinu

.

Svaka žena trebalo bi da zna:

  • Kako da se zaljubi, a da se ne izgubi;
  • Kako da napusti posao, raskine s ljubavnikom i suprotstavi se prijatelju, a da ne uništi prijateljstvo;
  • Kada da se trudi više, a kada da ode;
  • Kako da se dobro provede na zabavi na koju nikad sama ne bi odlučila da dođe;
  • Kako da traži ono što želi na način na koji će to najpre dobiti;
  • Da ne može promeniti dužinu listova, širinu bedara niti prirodu svojih roditelja;
  • Da njeno detinjstvo nije bilo savršeno... ali je završeno;
  • Šta treba i šta ne treba da radi zbog ljubavi;
  • Kako da živi sama... čak i ako joj se to ne sviđa;
  • Kome može da veruje, kome ne može i zašto to ne treba da shvata lično;
  • Šta može i šta ne može da postigne u jednom danu, jednom mesecu i u jednoj godini.

Lidija

Moderator

Kako da odrzimo lepotu i u zimske dane

Kristalna hladnoća, škripa snega pod nogama, blistavi led... Uživaćete u zimskoj idili samo ako ste se na vreme pobrinuli za svoju kožu. Evo i kako. Na hladnoći telo pokušava da održi temperaturu stalnom tako što usporava i oslabljuje krvotok. To se naročito dobro oseća na rukama, stopalima, ušima i vrhu nosa.

Snabdevanje ćelija kiseonikom i hranjivim supstancama je usporeno, a koža sve slabije vezuje potrebnu vlagu. Osim toga, usporava se obnova gornjih slojeva kože, a mehanizmi regeneracije odvijaju se uz polovinu uobičajene snage. Hladni zimski vetar pojačava gubitak vlage iz kože, što je dodatno isušuje. S druge strane, vazduh u toplim prostorijama ima učinak fena za kosu. Zbog naglog talasa toplote vene se preterano šire, uši i nos postaju crveni, a ruke vruće. Tako pojačana cirkulacija krvi stimuliše dalji gubitak vlage koju onda treba nadoknaditi.

Pravilno čišćenje

Pravilno čišćenje je osnova nege: takozvani hidrolipidni film štiti kožu dan za danom od štetnih uticaja okoline. S obzirom na to da proizvodi za čišćenje koji sadrže sapun mogu oslabiti vezivanje lipida, preporučuje se korišćenje blagih preparata kao što je mleko za čišćenje koje vraća masnoću. Ono čisti i istovremeno stvara tanak zaštitni sloj masnoće. Obavezna je i dnevna krema jer cilj nege kože nije samo u intenzivnoj hidrataciji, nego se dodatkom masnoće smanjuje i isparavanje i tako se koža štiti od isušivanja i ljuštenja.

Serumi za dubinsku obnovu

Kreme sigurno pomažu koži u hladnim danima, ali i serumi su i te kako dobrodošli jer brzo reaktiviraju transportne procese u ćelijama kože i moćno su oružje protiv dejstva stresa i klimatskih promena. Supstance kojima obiluju intenzivnog su delovanja i ulaze u dublje slojeve kože, gdje mobilizuju sopstvene mehanizme regeneracije. Omogućuju koži da veže i zadrži dovoljnu količinu vlage pa se takva može suočiti i sa najjačim hladnoćama.

Zato, kad koži zatreba brza i efikasna nega, posegnite za proizvodima od fermentiranog ječma koji pospešuju snabdevanje hranljivim supstancama, za obnovu ćelija poslužiće preparati od biljke ponoćnice, a kao aktivatori kiseonika tu su preparati od mažurana. Ekstrakt sladića onesposobljuje slobodne radikale, a ekstrakti alpskog cveća štite kolagen od smrzavanja. Belančevine kavijara kao i one iz mora omekšavaju kožu i uklanjaju sitne bore. Odnedavno se u kozmetici koristi i enzim fotoliaza, izolovana iz alge Anacystis nidulans, koja je pravi specijalista u otklanjanju oštećenja u genetskom materijalu. Osim toga, fotoliaza jača kožu izloženu klimatskim stresovima.

Masna koža

Masna koža je otporna i na nju niske temperature ne utiču posebno. Ipak, sklonost nečistoćama postoji i zimi, čak i na ramenima, dekolteu i leđima. S obzirom na to da stvara previše loja, masna koža zahteva posebno temeljito čišćenje. Perite je ujutro i naveče proizvodom koji je dodatno ne masti. Uvek dobro isperite s mnogo mlake vode i zatim kožu dodatno očistite uravnotežujućim tonikom - tako ćete izbeći uljasti sjaj. Masnu kožu najbolje ćete zaštititi fluidima i kremama koji ne sadrže ulja, čak i kada ste duže na hladnoći. Samo ako koža postane zategnuta, treba posegnuti i za bogatijom njegom. Zabranjena su ulja za lice i telo jer će se tako namnožiti mitiseri.

Osetljiva koža

Crvenilo, čest osećaj zategnutosti i svrabež karakteristike su osetljive kože, a zimi se dodatno smanjuje i otpornost. Stoga je kožu potrebno smiriti i vrlo blagom negom pripremiti za hladnoću. Za čišćenje koristite samo blage proizvode koji vraćaju masnoću, i to za lice i za telo. Idealni su preparati za čišćenje koji ne sadrže parfem, namenjeni osetljivoj koži, za uklanjanje nečistoće i šminke. PH neutralna ulja za tuširanje stvaraju već pri pranju zaštitni sloj na koži celog tela. Ako ste skloni proširenim kapilarama (kuperoza), za duži boravak napolju trebaće vam izrazito masna krema. No, kada se vratite u toplu prostoriju, tu kremu uklonite maramicom jer će inače ispod sloja masnoće nastati prekomerna toplota, a kapilari će se još više proširiti.

Suva koža

Hladnoća je posebno neugodna za suvu kožu. I inače smanjena proizvodnja masnoće sada je još manja, a zbog stalnih prelazaka iz hladnog u toplo i obratno koža se dodatno isušuje - tako da postaje gruba, ispucana i ljušti se. Mleko za čišćenje koje se uklanja samo vaticom pravo je rešenje. Ali, postoje i specijalni gelovi za čišćenje suve kože. Dovoljno je samo ujutro kožu osvežiti bezalkoholnim tonikom. Kod krema važi pravilo: treba da sadrže visoko vredna ulja, hidratantne i hranjive aktivne supstance. Ako ne želite da promenite uobičajenu kremu, pre kreme nanesite nekoliko kapi bademovog ulja. Važno je nakon svakog tuširanja naneti losion za telo. Kremasti losioni za telo sa regenerišućim voćnim uljima kajsije i palme učiniće i najgrublju kožu glatkom.

Šta se događa s telom

Dok je lice nekoliko puta dnevno izloženo iznenadnim promenama temperature, telo je sputano slojevima odeće, no koža se zbog toga ne oseća najbolje. Vuna ne samo da oduzima vlažnost već trenjem čini kožu suvom i grubom. Da bi se to sprečilo, potrebno je nakon svakog tuširanja naneti bogatu negu. Na primer ulja: savršeno se mogu umasirati u još vlažnu kožu, bez neugodnog lepljenja. Odavno isproban savet kaže da noćnu kremu nanosite ujutru, a dnevnu uveče: tako će koža zimi tokom dana biti bolje zaštićena bogatom kremom.

Nega kose

Zimi kosa vrlo brzo i lako gubi na vitalnosti jer kape, centralno grejanje i fen izvlače iz nje masnoću i vlagu. Frizura gubi na lepoti, a vlasi idu svaka na svoju stranu. Uz pomoć brzih kura ili vlažnih sprejeva koje sadrže ulje suncokreta ili badema kao i ekstrakte avokada ili kivija, kosa će ostati onakva kakvom želite. Da biste bili sigurni da vam se vlasi neće razleteti, pri sušenju kose koristite antistatičke sprejeve.

Kupka protiv stresa

Zimi treba misliti i na dodatne hranjive tretmane za kožu. Dakle, priuštite vlažnu masku za lice, koju u debelom sloju nanesite na vrat i dekolte. Kupanje nije veliki problem ako je voda umerene temperature, dakle oko 37 stepeni. Što je voda za kupku toplija, to se vezivno tkivo više iscrpljuje. U kupku uvek dodajte mirise na uljanoj bazi. Zimi se preporučuje i tuširanje toplom vodom i prikladnim uljima, koja će se za snabdevanje kože masnoćom pobrinuti već tokom tuširanja.

Oprez na skijanju!

Za sve ljubitelje skijanja važi: ne dopustite da koža izgori jer upravo reflektovanjem na snegu i ledu sunce je posebno intenzivno. Jačina UV-B zračenja raste u planinama do 80 posto, a vetra pri spustu od 30 km/h i temperaturi vazduha od 0 stepeni udara kožu s ledenih -18 stepeni. Čak i ako ne putujete u planine, treba da preduzmete mere zaštite: optimalne za boravak napolju su kreme za sunčanje koje uz UV-filtre sadrže i zaštitu od slobodnih radikala i uticaja okoline.

Ne zaboravite usne

Tokom zime potrebno je posebnu negu posvetiti svim delovima tela, pa tako ne zaboravite ni usne. Ispucale usne na hladnoći će se najbrže oporaviti preparatima s biotinom i B vitaminima. Ako usne uprkos ovoj nezi ostanu hrapave, uveče ih lagano izmasirajte četkicom za zube i namažite debelim slojem meda od nevena. Rukama je uvek potreban kalcijum, E vitamin i pantenol, a kad već mažete ruke, nemojte zaboraviti ni nokte. Savršeno je ako rukama možete prirediti noćnu masku tokom koje će nadoknaditi svu izgubljenu vlagu i masnoću. Hladne noge ugodno će se ugrejati kremom sa đumbirom, a ulje od avokada i pčelinji vosak omekšaće kožu stopala.

Lidija

Moderator

Puls dodira

Vizit karta svake žene su njene ruke. Sam pogled na negovane, meke, mirisne ruke može naslutiti magiju njihovog dodira. Koža ruku je naročito izložena spoljašnjim uticajima, pa je njena zaštita stvar naše pojačane discipline. To pre svega podrazumeva stalnu upotrebu krema koje imaju dvostruko veći zaštitni faktor nego kreme namenjene licu, i neizostavnu upotrebu rukavica koju nemojte svesti samo na obavljanje kućnih poslova. Damska rukavica u čvrstoj muškoj ruci je uvek veoma erotična. Nega ruku podrazumeva masažu do lakata, voštana pakovanja i naravno bezrezervni pratilac je zaštitna krema, aromatični gelovi i mirisni losioni.

Cocoa Butter Hand Cream - jedinstvena kombinacija kakao butera i minerala učiniće da dodir vaših ruku postane plišano mek neodoljivo mirisan, neizbrisiv iz sećanja

Tisserand Lavender Hand Cream - sadrži eterično ulje lavande koje prekrivajući kožu čini da bude glatka kao svila, a polaskanim onog koga dodirnu

Trilogy Rose Hand Cream - kombinacija esencijalnog ulja ruže, mandarine, jojobe uz proteinski dodatak osim što će vašu kožu učiniti izuzetno senzitivnom delovaće i kao snažan afrodizijak pa je zato ljubomorno čuvajte za posebne susrete

Eucerun Hand Cream - zahvaljujući sadržaju prirodne ureje.(NFM)održaće kožu izuzetno elastičnom i dodirom vas predstaviti kao šarmantnu i atraktivnu.

Neutrogena Hand Cream - norveška formula namenjena sofisticiranim ženama čije su ruke uvek spremne za poljupce.

majra 

Site Admin

Nesavrsena a lepa

Oslonite se na snagu nesavršenosti. Poigrajte se svojim nedostacima i pretvorite ih, uz pomoć 20 trikova, u zaštitni znak. Ako od nedostatka učinite uporište svog šarma, privući ćete druge, ali što je još važnije, to će vam pomoći da se osećate bolje sami sa sobom, bez pokušavanja da se ukalupite u stereotipne modele lepote koji oduzimaju osobnost. Lepota, a posebno percepcija lepote, određena je više ekspresivnošću lica nego savršenim crtama: često su zanimljivija ona lica koja odražavaju karakter osobe, čak i s ponekom manom, nego lica savršeno pravilnih crta iza kojih se možda krije nezanimljiva osoba.

Nepravilni zubi

Osmeh sa razmaknutim zubima može dati licu zanimljiv i seksi izgled. Šminkom treba naglasiti oči, a usne moraju izgledati što prirodnije, bez upadljivih ruževa, ali svakako nasmejane jer vas upravo osmeh čini jedinstvenom.

Visoko i široko čelo

Ovakav tip čela, koji se u narodu smatra znakom inteligencije, ne može se uvrstiti u nedostatke: u stvari, daje licu plemeniti izraz. Možete ga ostaviti otkriveno i tako ga naglasiti ili ga pokriti šiškama. Da biste smanjili širinu, dovoljno je malo osenčiti čelo sa svake strane.

Izražen nos

Može biti element koji daje licu izuzetnu osobnost, dakle zašto ga ispravljati? Nos ima veliki uticaj na skladnost lica. Ako je izražen, bolje je pokušati ublažiti utisak kako bi vaše lice izgledalo skladnije. U svakom slučaju, ne preporučuju se korekcije senčanjem postignutim pomoću pudera različitih nijansi. Obrve ne smete stanjivati niti praviti preveliki razmak između njih: upravo suprotno. Boju nosa treba nastojati što više uskladiti s ostatkom lica: prikrivajući eventualne mrlje ili crvenilo ili ga pak lagano posvetliti.

Podizanjem linije obrva stvara se otvoreniji utisak lica. Osim toga, šminka na očima treba biti naglašena. Poseban naglasak treba staviti na spoljašnje krajeve očiju: nanesite tamnu senku na pregib kapka i lagano ga razvucite prema spoljašnjem rubu čime se oko izdužuje i stvara se utisak dubine.

Oči spuštenih krajeva

Osim što se smatra nedostatkom, spuštenost spoljašnjih ivica očiju daje pogledu setan, ali ne i manje zanimljiv izgled. Drukčiji je problem spuštenost fiksnog dela kapka koji pada preko donjeg pokretnog: u tom slučaju oči deluju tužno i plačno. Četkicom za nanošenje maskare uvijte trepavice podižući ih prema gore. Možete intervenisati i tako da povučete crtu tušem za oči, ali da ne promenite potpuno smer linije oka.

Punašno lice okruglih obraza

Budući da asocira na detinjstvo, možete naglasiti dečji utisak tako da prihvatite obraze u svoj njihovoj svežoj zaobljenosti i da olovkom za obrve nacrtate lažne pegice na nosu. Oči možete povećati, a usne ocrtati olovkom do uglova i zatim obojiti ružem jarke boje.

Kvadratno lice

Treba pratiti oštre uglove ili ih malo ublažiti. Obrve moraju biti guste i kvadratne, a pogled omekšan igrom svetlije i tamnije senke. Usta moraju biti jasno ocrtana, namazana ružem u prirodnom tonu, rumenilo treba naneti na zonu između vilice i jagodica: time se ublažava kvadratni oblik koji ostavlja preoštar utisak.

Izduženo lice

Šminkom treba naglasiti horizontalni smer. Oči treba da budu naglašene šminkom, posebno donje spoljašnje ivice, kako bi se skratio izduženi utisak celine. Rumenilo treba razmazati, horizontalno, od ušiju prema sredini lica, usne ocrtati do ivica, a oči olovkom izdužiti prema slepoočnicama. Treba izbegavati pudere tamnih tonova. Bolje je upotrebiti svetli puder i rozikasto rumenilo. Ako izgledate previše bledo, možete kupiti rumenilo jarke boje, čak crveno, i naneti ga velikom četkom po celom licu. To će licu dati zdrav, prirodan izgled. Kosa može biti talasasta ili ravna s pramenovima i retkim otvorenim šiškama.

Mladeži

Nikada ih ne treba skrivati, naprotiv ako ih pokrijete puderom, možete ih naglasiti smeđom olovkom. Na isti način čak i od bubuljice možete napraviti mali mladež.

Nečist ten

Za prikrivanje mitisera, mrlja ili akni, na sredini lica polutvrdom olovkom tamnosmeđe boje možete nacrtati lažne pegice. Time se stvara utisak pegavog lica, a male nepravilnosti gube se među pegicama.

Nisko i usko čelo

Kako biste povećali visinu čela, možete odabrati frizuru s vrlo kratkim šiškama. Čelo možete povisiti i tako da depilirate sam rub kose ili ga posvetlite hidrogenom za kosu. Na taj način ćete ukloniti efekat senke koja još umanjuje niži utisak čela.

Sitne oči

Treba ih naglasiti šminkom tako da u unutrašnji ugao oka nanesete svetlu senku što će povećati i razdvojiti oči, zatim nešto tamniju boju senke na sredinu kapka i najtamniju na spoljašnji ugao oka. Linija ispod oka treba biti iscrtana horizontalno ili blago zakrivljena prema gore, a nikako prema dole.

Tanke usne

Kako biste usne učinili većima, olovkom zaoblite uglove i upotrebljavajte sjajne ruževe intenzivne tamne boje. Pravilo kontrasta svetlo-tamno ovde ne deluje. Za usne važi upravo suprotno: više dolaze do izražaja ako se ističu od boje lica.

Izduženi nos

Kako biste optički skratili nos, treba da jako namažete oči, posebno donji deo oka debelim slojem maskare na vrhovima trepavica. Možete takođe razmazati senku prirodne smeđe nijanse odmah ispod oka stvarajući prirodnu senu donjih trepavica čime se vizuelno skraćuje nos. Na usnama treba izbegavati jarke boje, poput crvenih tonova, koji još više ističu nedostatak već treba dati prednost mat tonovima. Frizura bi trebala biti s kratkim šiškama, nikako dugim, ili sa otkrivenim čelom.

Žuti zubi

Zubi se čine beljima kada se stvori bliski kontrast, najbolja potvrda toga je osmeh tamnoputih ljudi. Dovoljno je da stavite ruž jarko crvene boje, bez podloge na usnama.

Tamni podočnjaci

U ovim slučajevima nužno je taj nedostatak pretvoriti u prednost: naime, nipošto ne treba skrivati podočnjake jer bi se stvorio utisak nadutosti. Ali, možete stvoriti dramatičan look nalik na indijske ili arapske lepotice, tako da na unutrašnju ivicu oka stavite crnu crtu i još jednu ispod ivice donjih trepavica koju zatim treba razmazati četkicom. Time se postiže intenzivan pogled, a podočnjaci su ukomponovani u šminku. Ako je pak donji kapak prirodno smeđe boje, nema smisla da ga posvetljujete; bolje je pratiti prirodnu boju.

Podbradak

Možete se poigrati senčanjem tako da podbradak posvetlite puderom svetlije boje. No, treba naglasiti da je to karakteristično za meka lica kakva danas baš i nisu u modi. Da biste taj nedostatak učinili prihvatljivim, najbolje je stvoriti pomalo retro look uz pomoć odeće mekih linija s naglašenim dekolteom.

Istaknuta ili uvučena brada

Kod istaknute brade treba povećati usne, posebno donju usnu kako biste "oduzeli" prostor bradi. U slučaju uvučene ili sitne brade ne treba smanjivati donju usnu u nadi da će se time vizuelno povećati brada, naprotiv treba naglasiti usne.

Unutrašnja ljepota

Nesavršenosti mogu biti podsticaj da poradite na sebi kako biste bili zadovoljniji sobom. Šarm nesavršenosti je u provokaciji onoga ko daje prednost jedinstvenosti, a ne izgledu. Osoba za koju je prava lepota ona unutrašnja, duhovna lepota uz male korekcije može dati najbolje od sebe.

Pomoć kompjutera

Ako niste sigurni šta bi u vašem izgledu trebalo popraviti, a osećate da nije sve kako treba, postoje kompjuterski programi koji omogućavaju promenu lica ili barem imidža, menjajući razne tipove šminke ili frizura na istom licu.
Polazi se od fotografije lica osobe na kojoj se zatim isprobavaju sve mogućnosti promena. Kad na ekranu dobijete željeni izgled, preostaje vam samo da pokušate da ga realizujete u stvarnosti.

Idealne proporcije

Kada gledamo nečije lice, na temelju kojeg kriterijuma ga ocenjujemo lepim?
Postoje li neki opšti kanoni lepote na koje se treba osloniti?
Leonardo da Vinči, slavni slikar i pronalazaš s početka 16. veka, oslanjajući se na proučavanje brojnih lica Evropljana, postavio je pravila koja omogućuju određivanje idealnih proporcija.
Evo kako to izgleda ukratko.

Veličina očiju, razmak među njima i širina korena nosa moraju biti jednaki.
Širina usta u mirnom položaju mora biti jednaka udaljenosti između zenica. Gornja ivica uha mora biti u ravni sa obrvama. Donji deo uha mora biti u ravni sa vrhom nosa. Oči moraju biti na polovini ukupne visine glave.

Mane neka budu ukras

Ne zaboravite, svaki nedostatak može postati uporište samo vama svojstvenog šarma. Ni Sofija Loren ni Barbra Streisend, velike lepotice i glumice, nisu izgledale savršeno pa ipak su mamile uzdahe muškaraca širom sveta. Kako? Nisu se ni trudile sakriti svoje mane (jedna nepravilan nos, druga prevelika usta), već su ih pokazivale u punom sjaju.

Lidija

Moderator

Svaka cast na ovom tekstu.

Negovanje medom

Med nije samo namirnica, već i prirodni proizvod kome se posvećuje sve veća pažnja u kozmetičkoj industriji.

Za zdravu kosu

Zahvaljujući visokom sadržaju aminokiselina, med je odličan saveznik suve i oštećene kose. Njegovi šećeri pomažu da vlas postane sjajna i glatka, a tanini joj obezbeđuju prirodan sjaj. Osim toga, med ima blago antibakterijsko dejstvo, pa je zato idealan za osetljivu kožu glave i osobe koje imaju perut.

Za nežnu kožu

Danas postoje gotove maske na bazi meda za iritiranu i osetljivu kožu. Maska se nanosi u debelom sloju na čisto lice, a posle deset minuta treba da se ispere mlakom vodom.

Za baršunaste usne

Voskasta struktura meda, slična onoj koju ima grožđana mast, čini ga odličnim balzamom za usne. Osim što usne čini mekšim, med im obezbeđuje i fini film koji ispunjava sitne bore. Balzami za usne na bazi meda proizvode se i u boji.

Za kožu kao saten

Pošto se rastvara u vodi, med je idealan za kupke. Zbog hranjivih sastojaka koje sadrži, regeneriše ispošćenu i smiruje iritiranu kožu. Otklanja „krljušti“ na potkolenicama, karakteristične za osobe sa izrazito suvom kožom.

Biljke (biljni preparati) koji neguju

Biljni preparati za negu kože štite je od hemijskih i spoljašnjih uticaja, regulišu i stabilizuju kiselinski i masni omotač na koži, pa je na taj način čiste i podstiču obnavljanje ćelija. Evo nekoliko recepata koji će vam pomoći da se na prirodan način oslobodite problema sa kožom.

Pšenica čisti kožu i sužava pore

Pšenica može uspešno da smanji masni sjaj kože lica. Deluje i antibakterijski i sužava pore, a med čisti kožu. Masku za nečistu kožu napravićete tako što ćete pomešati tri kašike pšeničnog brašna, četiri kašike mleka, kašiku meda i kašiku ulja pšeničnih klica. Nanesite je na očišćenu kožu izbegavajući područje oko očiju i ostavite da deluje 15 minuta.

Kamilica i slez umiruju upale

Za smirivanje upale kože odlična je mešavina dve kašičica kamilice i kašičica sleza. Prelijte ih sa 250 mililitara vrele vode (najbolje destilovane), ostavite pokriveno od tri do šest sati i procedite.

Blagotvorni piling od zobi i aloa vere

Piling uklanja odumrle ćelije kože, poboljšava cirkulaciju, hrani i omekšava kožu. Napravićete ga tako što ćete da pomešate dve kašike mlevene zobi, dve kašike smeđeg šećera, dve kašike aloja vere i kašiku limunovog soka. Umasirajte na vlažnu kožu i isperite mlakom vodom.

Antibakterijski tonik od timijana

Tonik za lice od timijana se priprema tako što se tri do pet kašičica suve ili sveže biljke prelije sa 100 ml vruće vode. Ostavite pokriveno 15 minuta i procedite. Potom 80 ml tečnosti pomešajte sa 20 ml 70%-tnog alkohola. Tonik držite u frižideru i nanesite ga na očišćenu kožu. Nakon nekoliko minuta isperite mlakom vodom.

Sapun – svakodnevni prijatelj

Otkako se na trzistu pojavio tecni sapun, klasican sapun u cvrstom obliku postao je sve redje stavka na spisku za nabavku. Za neke od nas tzv. “klasicare” koji ruke ne mogu da operu bez mirisljavog prijatelja on ima posebnu ulogu u odrzavanju higijene. Sapun je zaista nas prijatelj sa kojim bi trebalo da se “pozdravimo” sto vise puta u toku dana, jer je najsigurniji put da brinuci o higijeni zadobijemo i prijatan miris.

Izbor prema kozi

Prema farmaceutskim pravilima sapun treba da biramo prema vrsti koze i delu tela koji zelimo tretirati sa posebnim osvrtom na faktor kiselosti (pH). U proizvodnji sapuna glavne sirovine su voda i to najbolje destilovana ili kisnica, biljne i zivotinjske masnoce i soda. Ukoliko imaju specificnu namenu tada se dodaju i odredjene hemikalije kao sto su sumpor, boraks i glicerin, a u klasicne toaletne sapune dodaju se i sastojci biljnog i prehrambenog porekla.

Cest dodatak je lanolin, morske alge i soli, vulkanski pepeo, glina. Razlicite kombinacije bilja i minerala u sapunima mogu imati lekovita, blagotvorna djastva na kozu. Sapun sa zelenom glinom u kombinaciji sa ekstraktom od paradajza delije antisepticno i ujedno obavi blagi piling koze. Osvezavajuci biljni sapun sa etericnim uljima ruzmarina, mente, limuna i zalfije stimulise, osvezava, hladi i neguje masnu kozu. Biljni buter u sapunu stvara kremastu penu koja ne isusuje kozu i pogodan je za cestu upotrebu kod svih tipova koze. Badem, kajsija, orhideja, lotos, med neguju kozu i pomazu da se sacuva njena vlaznost.

http://i.imgur.com/k3HIWPkl.jpg

Kvalitet i miris daju mu esencijana ulja, poput ruzinog, kokosovog, maslinovog, bademovog, a lavanda, menta, kasmir, mleko i cokolada su postali uobicajeni sastojci. Poznate kozmeticke kuce uz svaki novi parfem serviraju i sapun sa istom mirisnom notom.

Danas se najvise koriste toaletni sapuni blage ili neutralne formule koji sadrze mirisljava etericna ulja. Sapun danas mozete kupiti u neverovatnim oblicima, bojama i aromama, njihova izrada je postala prava umetnost u pogledu dizajna, posebno u radionicama gde se oni rucno prave kada se smesa izliva u kalupe a zatim joj se dodaju samlevene biljke, zacini i drugi sastojci koje mozete na licu mesta i sami da birate. Posle stezanja smese, sapun se sece i dobijaju se najrazlicitiji oblici – cveta, leptira, kugli, kocki, oblik srca.

Ovi mirisni delici prirode u nasim rukama su istinski prijatelji svakog coveka. Potrebna je samo dobra volja da posegnete rukom za njim, darivace vas visetruko i zdravljem i barsunastom lepotom koze.

majra 

Site Admin

Pakovanje za suvu i ostecenu kosu - domaca radinost

Hvala vam na korisnim savetima, a evo i jedan moj koji sam bas danas isprobala. Radi se o masku za suvu kosu, tretiranu farbama, kako i ostecenja od jakog letnjeg sunca:

U posudi izmiksajte:

  • 2-3 kasike maslinivog ulja,
  • 1 kasikau meda i
  • malu kasika cimeta.

Pripremljeno pakovanje nanesite na kosu, obmotajte je alu-folijom, toplim frotirom i ostavite da deluje oko cetrdeset minuta. Nakon toga je operite na uobicajen nacin.

Kosa nakon toga stvarno izgleda lepo ;)

Cicak - za zdravu kozu i kosu

Cicak

http://i.imgur.com/7zRVc1Ul.jpg]

U tradicionalnoj fitoterapiji cicak ili gorki lepuh, lepusina, poznat je kao cistac koze. Ova dvogodisnja biljka, prepoznatljiva po glavici sastavljenoj od kukica, koje se lepe na odecu, raste uz puteve na livadama i na neobradjenom zemljistu. U narodnoj medicini najcesce se upotrebljava koren, po mogucnosti svez. Koren cicka sadrzi velike kolicine, slozenog secera inulina. Nezasicena sumporna jedinjenja pokazuju dobro delovanje protiv gram pozitivnih bakterija, pa se preparati korena, koriste kod infekcija koze, kao sto su akne, psorijaza i seboreja. Sirok je spektar lekovitog dejstva cicka.

Cicak blagotvorno deluje i na negu kose.

Recept za jacanje kose

Seme cicka koristi se za sve bolesti za koje se upotrebljava i koren i listovi, s time sto seme jace deluje. Seme cicka koristi se za pravljenje cickovog ulja, koje je jako dobar lek protiv peruti i opadanja kose. Kada se koza glave dobro opere cajem od korena, a svaki drugi dan namaze cickovim uljem, stimulise se rast kose.
Za caj se na jedan litar vode uzima jedna velika kasika isecenog korena i skuva. Ostavi se da odstoji i moze se upotrebljavati.

Postoji i jos jedan recept, koji sluzi za sprecavanje opadanja kose:

Pomesaju se jednaki delovi caja od korena i jabukovog sirceta. Znaci, prvo se skuva koren cicka posebno, zatim se u to doda jabukovo sirce. Ova mesavina caja se utrlja na kozu glave dva puta dnevno. Ovim se zaustavlja i usporava opadanje kose.

Cickovo ulje

Saka suvog i sitno iseckanog semena, prelivena sa malo 90 postotnog alkohola, ostavi se da stoji 14 dana, zatim se dolije pola do tri cetvrt litra ulja, (maslinovog ), dobro je i suncokretovo ulje, pa se opet ostavi da stoji cetiri nedelje na toplom mestu, uz povremeno muckanje. Da bi alkohol ispario, flasu sa uljem netreba zatvarati cepom vec gazom ili papirom koji je predhodno izbusen.

Mast od cickovog korena

Dobro ocistiti i oprati cickov koren. Narezati ga na male komadice i iz njih istisnuti sto vise soka. Pripremiti kvalitetnu i cistu nesoljenu svinjsku mast. Kolicina masti zavisi od toga koliko se istisnulo soka, jer njihovim mesanjem treba postici gustu kasastu masu. Tako pripremljenu lekovitu mast, staviti u porcelansku, ( nikako metalnu posudu), dobo je zatvoriti i cuvati u frizideru. Ova mast se koristi kod raznih oblika iritacije koze, tako sto se nanosi nekoliko puta na dan.

Dekokt protiv akni

Spravlja se desetominutnim kuvanjem pet do sedam grama korena u 350ml vode. Pije se tri puta na dan, pola sata pre obroka. Moze se koristiti lokalno u obliku obloga, za tretiranje akni, jednom ili dva puta dnevno, ali uvek kombinovano sa oralnom primenom.

Cicak, njegov koren i listovi, pomazu u negi koze i kose. Veoma je lekovit. Prociscuje organizam od toksina i na taj nacin daje svezinu nasoj kozi i kosi, a ujedno i zdravlje nasem organizmu.

Koriscena literatura
Bilje i zdravlje

virada

Moderator

Anti aging medicina - medicina protiv starenja

Priča počinje susretom generacija maturanata nakon 20 godina. Na proslavi, Gocu, jednu od najlepših devojaka u tadašnjoj školi niko ne prepoznaje. I ako ima 38 godina, izglada daleko starije, sa dubokim borama i tamnim podočnjacima. Od nekada graciozne devojke, izobličila se usled gojaznosti u neprepoznatljivu osobu. Nasuprot njoj, Ljilja iz iste generacije izgleda daleko mladja, svežija i privlačnija, skoro da se ne vidi razlika od izgleda na zajedničkoj maturskoj fotografiji, svako bi joj dao 10 godina manje. Usled čega ovako drastična razlika i šta utiče na to da ljudi izgledaju mladje ili starije?

Odgovor na ovo pitanje daju naučnici: Način na koji starimo nije samo genetsko nasledje već u velikoj meri zavisi od toga kakav život vodimo. Primer Goce iz naše priče, koja nema loših sklonosti, uporno radi protiv same sebe: 20 cigareta dnevno, preterani noćni provodi uz dosta alkohola, malo spavanja, ne upražnjavanje sporta ili setnje po svežem vazduhu. Radi boljeg izgleda odlazi tri puta nedeljno u solarijum na turbo potamnjivanje i pored toga skoro svaki dan konzumira Fast Food i gotova jela. Dramatične, stresne i neuspešne ljubavne veze uz sve ostalo imaju značajan uticaj na naš izgled i ostavljaju trajne tragove. Ovakvo ponašanje izaziva stres u nasem organizmu koji usled toga počinje da se brani od istog. Organizam oslobadje slobodne radikale kao odbrambeni mehanizam koji upućuje višak protiv sopstvenih ćelija izazivajući zapaljive procese. Usled toga dešava se ubrzano prerano starenje. Šta nas nasuprot tome održava mladjima? Kao primer Ljilje iz naše priče koja se već izvesno vreme bavi Anti-Aging programom. To podrazumeva kombinaciju više medicinskih oblasti (primenjenih).

Preporuke Anti-Aging medicine

Sport: Tri puta nedeljno po jedan sat, primenjujte sportske aktivnosti na otvorenom prostoru. Jedna dugoročna studija pokazuje da lagano džogiranje ili brzo hodanje (sa frekvencijom pulsa od 220 otkucaja u minuti minus godine starosti), produžavaju životni vek muškarcima za 6,2 godina a ženama za 5,6 godina. Nasuprot tome onaj ko preopterećuje telo prekomernim treninzima ima suprotan efekat jer se organizam acidifikuje (preterana kiselost), podložan je stresu i preranom starenju.

Ljubavni život: Srećna zajednička veza je kao blagotvorni izvor mladosti. Naučna istraživanja su pokazala da muškarci koji su u vezi sa ženama mladjim 7- 9 godina duže žive od svoje generacije. Kod žena je povoljniji uticaj partnera istog godišta, dok mladji partneri uzrokuju veći rizik od smrtnosti za 20%.

Vodjenje ljubavi: Vrlo interesantni rezultati - za mladje i starije koji upražnjavaju vode ljubav tri puta nedeljno, utiče da izgledaju do 10 godina mladje (za žene 9,7 a za muškarce do 12.1 godinu). Moguće objašnjenje je da hormoni koji se stvaraju brinu za mentalno i hormonsko uravnoteženje što potpomaže prokrvljenost tkiva i održava kožu mladalački vitalnom bez bora i zadebljanja. Stručnjaci tvrde da je vodjenje ljubavi čudotvorno Anti-Aging sredstvo za podmladjivanje.

Diiner cancelling: Da večernji obrok izaziva gojenje to je opšte poznato ali da izaziva starenje je relativno novo saznanje. Izmedju ponoći i dva sata organizam oslobadja hormon rasta Somatropin koji je od esencijalnog značaja kao mehanizam za oporavak organizma. Važno je da je kod čoveka u to vreme najniži nivo insulina i šećera u krvi što znači da treba da bude trezan. Pažnja! Ovaj proces se reguliše pri dnevnom svetlu a ne u snu i usled toga se ne može prolongirati i pomerati. Protein Argintin potpomaže distribuciju podmladjivačkog hormona rasta. Ljudi koji preko decenije primenjuju izbegavanje večere posle 16 časova neće samo izgledati mladje već će produžiti život i zdravlje.

Telesna težina: Statistički mršaviji ljudi duže žive ali je za dugovečnost najbolje održavati normalnu telesnu težinu. Preterano mršavljenje kao i prekomerna težina imaju isti uticaj na rizik prerane smrtnosti i starijeg izgleda nego što jeste.

http://i.imgur.com/zPFLw.jpg

Spavanje: Studija pokazuje direktnu vezu izmedju dužine sna, dubine sna, redovnosti i očekivanog životnog veka. Idealan je period od 8 sati spavanja dnevno. Iznenadjujuće je da oni koje provode više od 8 sati u krevetu povećavaju rizik od oboljenja kao što su rak i depresija za 110%! Takodje neredovan ritam, kraće kao i duže spavanje skraćuju život.

Zeleni čaj:Nisu isti čajevi iz prodavnica organske i zdrave hrane i oni industrijski zašećereni čajevi. Utvrdjeno je da ljudi koji pet puta dnevno piju zeleni čaj smanjuju rizik od smrtnosti i to kod muškaraca za 12% a kod žena za 23%. Naročiti uticaj ima sadržaj zelenog čaja Epigalat koji je neverovatan antioksidant, antiflamatoran i jako hemo preventivan. Izuzimajući Matcha Tee najčešće korišćen u Japanu koji je 10 puta jači od normalnog zelenog čaja, produžava život za 7– 10 godina.

http://www.odlican.com/d/9552-2/Picture+168.jpg
Odlican.com, OLivera - Servis za čaj

Aspirin: Najstariji poznati medicament u malim dozama preventivno štiti ne samo protiv infarkta i raka debelog creva već pomera efekte zapalenja agensom salicilne kiseline sprečavajući starenje. Medjutim to je takodje i lek, pa prema tome u svakom slučaju treba konsultovati lekara.

Vino i pivo: Alkohol generalno nakon dugogodišnje upotrebe prouzrokuje neke od najtežih bolesti (rak, infarkt, šlog, demenciju). Utoliko je više iznenadjujuće da u malim količinama pogoduje Anti-Aging dejstvu (crveno vino 1/8 l i pivo ¼ l dnevno). Pivo ima kroz process fermentacije još jače antioksidacione efekte od već uveliko poznatog crvenog vina.

Maslinovo ulje i začini: Na Kritu ljudi daleko manje umiru od infarkta i raka jer koriste maslinovo ulje u kome se nalazi sastojak Hydroxytirosol koji se bori protiv slobodnih radikala 100 puta jače nego vitamin C. Taj sastojak je uz to i enormno inhibirajući na zapalenja. Ovo se naravno odnosi na visoko kvalitetna ulja bogata Polyphenolenom. Korisni začini su timijan, beli luk, ruzmarin, žalfija, oregano i cimet.

Pozitivni stres: Ogroman uspeh, ljubav, rodjenje deteta to je sve pozitivan stres, što nasuprot negativnom produžava život. Još jači uticaj kao veliki dogadjaji i rezovi u životu u manjoj meri utiču na nas tj. način na koji ih prihvatamo i kako se nosimo sa njima. Srećni ljudi duže žive- to je objavio naučni časopis gde su ispitivani ljudi sa preko 40 godina. Oni su izjavili da su zdravlje i dužina života neposredno vezani uglavnom za naše duhovno stanje. Sa 20 godina života, onaj ko ima pozitivan stav lakše prihvata stres a ljudi sa dobrim raspoloženjem duže žive.

Ulepšavanje: Povodom zahvata u estetskoj hirurgiji uspeh u mnogome zavisi od unutrašnjeg stanja i mogućnosti prihvatanja. Treba dobro izvagati rizik i uspešnost pre konačne odluke. Veoma je važan odabir dobrog specijaliste, stručnjaka iz te oblasti koji bi odredio neophodne zahvate. Botox, lifting itd. su više optička na prvi pogled poboljšanja i vode ka jednom razumnom prihvatanju promena u životu.

Dodao bih iz ranijih istraživanja o dugovečnosti, da je utvrdjeno jedino zajedničko svima da su fizički bili aktivni do kraja života, kao i istraživanja u Japanu gde je utvrdjeno da je ishrana bitna utoliko da treba prekinuti kada se zadovolji glad do 80%.

Inače kod nas je knjigu na datu temu izdala Dr Liliana Goliani naslov je "Anti-Aging medicina" a sa njom je napravljen kraći intervju na TV Avala, može se pogledati na Youtubu traje oko 9 min.