Recepti za dobar jelovnik - slane torte, rolati, jela Životni stil

Вкусни сарми од штавел

За оваа вкусна сарма налик на сармата од лозов лист потребно ни е:

 • Листови од штавел (бројот на листовите е во зависност од потребата и од големината на сармичките).
 • 350гр мелено месо
 • ориз (2 филџани за кафе)
 • мелен патлиџан или кечап (2 филџани за кафе)
 • праз
 • 1 главица кромид
 • 1 морков
 • сол, вегета, бибер, магдонос, нане и други зачини по желба
 • масло за јадење
 • 1 супена лажица брашно
 • 1 супена лажица црвен пипер

Најнапред ги острануваме дебелите жили од листот и истите ги попаруваме со врела вода да омекнат. Веднаш ја цедиме водата.

Го подготвуваме филот.

Во сад за пржење ставаме малку масло за јадење. Додаваме мелено месо, сецкан праз и кромид, рендан морков. Малку ја пропржуваме количината и го додаваме мелениот патлиџан или кечап и оризот. Посолуваме по вкус и ги додаваме другите зачини. Пред крај го додаваме црвениот пипер и филот го тргаме настрана.

Многу внимателно, да не дојде до кинење листовите ги земаме еден по еден, ги полниме со фил и виткаме сармички. Ги редиме во сад за печење, додаваме топла вода само да ги прелие и садот го ставаме во претходно загреана рерна да се печат.

Кога водата ќе изврие до половина, подготвуваме запршка.

Загреваме малку масло за јадење и додаваме лажица брашно. Треба да внимаваме брашното да не загори.

Садот го ставаме настрана и во него сипуваме малку од водата во која се варат сармичките.

http://i.imgur.com/XRxKVeMl.jpg

Згуснатата смеса која ја добивме ја прелеваме преку сармичките и садот повторно го враќаме во рерна. Сармичките ги допекуваме и тие се готови кога водата од садот ќе изврие, а оризот ќе биде сварен.

http://i.imgur.com/vYuGLwgs.jpg

Штавелот е вкусен и освен за сармички се користи и за подготвување на пржено (пржен штавел прелеан со јајца). Можеме да го најдеме во природата, во повисоките места ,а во последно време е присутен и на пазарите. На сармата и дава киселкаст, но пријатен вкус исто како сармата од лозов лист.

Нешто повеќе за штавелот на следниот линк:

Izvor

Искористете ја природата на своите трпези :)

niko650

Moderator

Ролат од месо со печурки

За два ролата потребно ни е:

 1. едно поголемо парче свинска кртина од бут, погодно да се замота во ролат
 2. кашкавал
 3. печурки шампињони
 4. сол
 5. вегета
 6. црн бибер
 7. сенф
 8. други зачини, миродии и додатоци по желба и вкус

Месото го сечеме вертикално на два потенки дела. Со дрвено чеканче за подготвување на шницли го толчеме месото по целата површина.

http://i.imgur.com/vbC8VP1l.jpg

Ја премачкуваме целата површина со тенок слој со сенф и редиме тенки ленти кашкавал.

За ролатот можеме да користиме и рендан кашкавал кој можеме да го најдеме во прехрамбените продавниците, со намена за подготовка на пици. Ефектот ќе биде ист,а финансиски е поисплатливо.

Ги додаваме печурките и месото го мотаме во ролат. Ролатот може да го зацврстиме со специјален конец за печење или со дрвени чачкалици кои ќе ги набоцкаме на краевите на ролатот, за да не дојде до истекување на филот.

http://i.imgur.com/tQ3HjX7.jpg

Ролатот го премачкуваме повторно со тенок слој сенф ,го ставаме во кеса за печење месо, посипуваме со малку масло за јадење и кесата добро ја затвараме.

Кесата со ролатот ја ставаме во сад за печење во кој на дното, може но и немора, додаваме малку вода.

Садот го ставаме во загреана рерна и ролатот го печеме на 250 степени.

Кога ќе се вцрви ролатот од едната страна, кесата внимателно ја превртуваме да се испече и другата страна. Готовиот ролат го вадиме од рерната, внимателно ја одстрануваме кесата и го оставаме добро да се олади за да можеме месото подобро да го исечеме на потенки парчиња.

При печењето, од маслото за јадење, сокот од месото и сенфот добиваме вкусен прелив за ролатот.

http://i.imgur.com/T4Xz6RGl.jpg

Во ролатот можеме да додадеме и друг сецкан сварен зеленчук по желба (сецкан сварен морков, сварен грашок, сварен ориз).

Сето останато е игра на готвачот, затоа уживајте во подготовка на ролат по свој вкус :)

niko650

Moderator