Gugl Krom veb pregledjivac - Google Chrome web browser Računari

Pregledjivac veb strana Google Chrome, kalifornijske kompanije Google Inc, web browser koji ovih dana stupa na internet, u bitku za svoj deo trzista.

Navikli ste na dilemu - Firefox ili Intenet Explorer? Dok ja pišem ove redove, administratori na Big Dediju pišu istoriju, i vrše poslednje pripreme za puštanje u opticaj još jednog programa kome je namena prikazivanje veb strana.

Dakle, ton film je stigao(!), a dilema od danas postaje - trilema.

Google Chrome - Gugl Krom

Najava za Gugl Krom je pompezna. Developeri iz Gugl Labsa ga opisuju kao koncept gde se mislilo na sve - i na stabilnost, i na sigurnost. Jednog prosečnog konzumenta interneta od tih fanfara verovatno malo hvata jeza, jer postoji još jedan problem sa kojim smo suočeni na mreži - efikasnost softvera koji koristimo.

Ostaje da sačekamo, probamo i vidimo koliko je zahtevan Gugl Krom kao program i kako će se "boriti" sa glomaznim AJAX aplikacijama, kojima nas savremeni sajtovi bombarduju. Jer, zvuči nespojivo ono što se o njemu govori - da je bogat mogućnostima i da je brz, tojest - "build for speed".

Ako Google Chrome nije još jedna u nizu šala iz Google arsenala, onda ga možemo očekivati da se pojavi svakog trenutka na adresi:

gears.google.com/chrome

U ovom trenutku strana za preuzimanje još uvek nije aktivna, već funkcioniše kao redirekcija na Gugle početnu stranu. Više informacija iz prve ruke, i najava u vidu stripa koji je upriličen u čast porinuća Gugl Kroma, može se naći na adresi:

www.google.com/googlebooks/chrome

(dodato 3.sep 2008, pouzdaniji link za preuzimanje: www.google.com/chrome)

Hromiraj me, Stojane!

Google Chrome je browser koji nije nastao "od nule", već su korišćene komponente iz Apleovog Veb Kita i Mozilinog Fajerfoksa. Krom je zapravo baziran na prvopomenutom - Apl Veb paketu, a u njega je osim Mozilinih resenja implementirana i Google Gears brouzer nadogradnja.

Dakle, po svemu sudeci, Google Chrome je "potomak" Apple Safari browsera www.apple.com/safari

http://www.google.com/chrome/intl/en/images/logo_sm.jpg

Verzija koju očekujemo je namenjena Vindovs operativnom sistemu, ali u najavi su takodje Linuks i Mekintoš "inačice".

Svaki tab u Gugl Krom brauzeru je zaseban proces. Jednostavnije rečeno, to znači da se na nivou operativnog sistema svaki tab tretira kao zaseban program, tojest posebna instanca. Google navodi da je taj model i bezbedan i stabilan.

Medjutim, ako svaki od tih nezavisnih procesa bude zauzeo po nezavisnih 50 ili 100 megabajta memorije, onda je teško predpostaviti kako i koliko će korisnici sa ukupno 256 ili 512 RAM uživati u takvom iskustvu.

Ostaje nam čekanje da se pojavi strana za preuzimanje kako bi smo proverili da li je Gugl Krom onakav kakvim je najavljen - "brauzer koji predstavlja kombinaciju minimuma dizajna sa sofisticiranom tehnologijom koja čini veb bržim, sigurnijim i lakšim".

Update - Krom je stigao

Drugog septembra 2008 u 21:00 CET, proradila je Google Gears strana za preuzimanje.

Google Chrome je skoro onakav kako se i moglo predpostaviti da će biti - okruženje jako podseća na Google Picasa i malo na Apple Safari. Uopšte ne odaje utisak nekog glomaznog i prezahtevnog programa, ali još je rano za neke utiske.

Gugl Krom očigledno nije proizvod koji je preuzet i na koji je samo nalepljena etiketa "Google". Ovo je original, ovo je nešto novo.

Postoje neki problemi, Krom se zbunjuje u "textarea" polju i svoju zbunjenost prenosi na korisnika. Naime, prilikom dokucavanja unutar postojećeg teksta ponaša se povremeno kao da mu je uključen "Insert mode" - čini se da tekst koji se dokucava "gazi" onaj stari. Ali, prvi sledeći pritisak na "space" osvežava polje i otkriva da je u pitanju samo nepouzdan prikaz - sve je tamo gde i treba da bude.

Ovo su utisci nakon 67 minuta korišćenja ovog programa, a verujem da će ovih dana još po neko dodati svoje vidjenje susreta sa Google Chrome.

http://www.odlican.com/d/1622-4/google-chrome-inter-caffe.jpg

galeksic

Site Admin

Google Chrome Browser - prvi utisak, brzina, opcije

Google Chrome, novi Google preglednik sam preuzela sinoc, odmah nakon sto je postao dostupan. Hvala galeo : ) Malo poslije instaliranja sam ga uspjela sluditi raznoraznim zahtijevima, i mogu reci da se nije dao tako lako zbuniti, sto je sa Firefox-om bio slucaj.

Prvi utisak je da se radi o zaista necemu novom, Goran je upravu, podsjeca na Picasu pomalo, ali ono sto je meni prvo upalo u oci jeste brzina djelovanja. Naravno, s brzinom otvaranja web stranice i daunlodovanja zeljenog objekta prvenstveno ima veze vasa konekcija. No, ja ovdje govorim o poredjenju dvaju browsera u tom smislu, jer - moja je konekcija stalno ista, ali mijenjajuci browsere da se primjetiti odredjena razlika u djelovanju od jednog do drugog. Znaci, definitivno Google Chrome jeste preglednik koji ce vam omoguciti brze putovanje na zeljenu stranicu.

Sto se tice vaseg bookmarka kojeg ste imali naprimjer na Firefox-u, on ce automatski biti prebacen u vas novi preglednik, (makar je kod mene to uradio).

Ono sto mozda nije lose pomenuti jeste u gornjem desnom uglu ikonica za „settings“ (ili „Prilagodi i kontrolisi Google Chrome“). Kliknuvsi na nju, otvorice vam se padajuci meni, u kojem imate izbor „Opcije“ preko kojeg cete vrlo lako podesiti svoj browser na nacin koji vam najvise odgovara, a koji treba da zadovolji neke vase ustaljene navike, i nece stvoriti neku veliku zabunu u odnosu na ranije browsere, (ukoliko ste od onih koji se nerado odricu nekih uobicajenih „klikova“).

Google Chrome podesavanje i opcije

Ovo podesavanje u „Opcijama“ pominjem prosto iz razloga sto je to neka osnovna postavka radnji prema vasim potrebama i ocekivanjima na osnovu koje cete moci uopste donijeti neki zakljucak da li vam se rad u Google Chrome dopada ili ne, da li on podrzava sve ono sto vi ocekujete od jednog browsera.

http://img172.imageshack.us/img172/3356/chromeopcijewc7.jpg

„Opcije“ vam nude podesavanja naprimjer od postavljanja neke stranice kao homopage, preko biranja jezika i fonta u kojem zelite da imate prikaz, zatim nacin i mjesto za cuvanje skinutih stvari, do naprednih opcija u vezi sa mrezom, sadrzajem web stranica i sigurnosti. Tako da bez obzira da li ste bas prosjecni korisnik interneta ili onaj napredniji, imate mogucnost napraviti svoj preglednik kako to vama odgovara ('Osnove', 'Jednostavno', 'Napredno'). Sve ovo imaju i ranije dizajnirani browseri, no ono sto ovu opciju kod Google Chroma cini drugacijom jesu prilicno pojednostavljene postavke, razumljive svakom, bez mnogo upotrebe strucnih pojmova, koje daju zbuniti prosjecnog korisnika neta.

Naravno, sve ovo sto rekoh jeste upravo iz ugla jednog prosjecnog cyber gradjanina. I moze biti da preglednik ima neke tehnicke nedostatke i mane, to ce pokazati vrijeme, ali ono gdje sam ja uocila vrlo dobru „reakciju“ Google Chroma jeste moje radno mjesto. Naime, postoje stranice na koje moram svakodnevno ulaziti, jedna od takvih je naprimjer stranica koja sadrzi kompletne tekstove svih zakona i slicnih akata objavljenih u Sluzbenim listovima. Radeci u Firefoxu 2 i 3 konstantno sam imala probleme na tom sajtu tipa da klikajuci na neki zakon, pravilnik, rjesenje, jedini odgovor koji dobijem jeste „loading… waiting…“ koji se smjenjuju u nekoj suludoj brzini, a pri tome je cijela stranica potpuno bijela. I naravno, na kraju ne uradi nista. Nakon cega idem u rezervni browser Internet Explorer (IE) u kojem dodjem do zeljenih dokumenata, ali prilicno sporo.

Gugl krom u praksi

E jutros, nakon instaliranja Google Chroma i na radnom mjestu moje su nocne more u vezi s pristupom Sluzbenom listu potpuno nestale. U roku od 5 sekundi (maksimalno) se pojavi dokument koji zelim. Obavila sam mali test klikanjem na razne godine i brojeve sluzbenog lista, pa u tome vrlo brzo s jedne odluke na zakon, sa zakona na rjesenje (to su oni linkovi koji vode na cijeli tekst nekog dokumenta). Ni u jednom momentu nije se dao omesti, tacno ono sto sam zeljela otvoriti ili zatvoriti je uradjeno na pravi nacin.

Mozda ovo i nije najbolji primjer, moguce da moj raniji problem s Firefox-om lezi u necemu drugom, ne znam… ono sto kao laik znam jeste da taj problem vise ne postoji ako se stranici pristupa preko Google Chrome Browsera.

Drugi primjer su odredjeni linkovi postavljeni ovdje na Inter CAFFE forumu u temi „Feng Shui – knjige, resursi, literatura, sajtovi, programi“. Desilo mi se da neke linkove nikako nisam mogla otvoriti u Firefoxu 3, odgovor je bio da trazena stranica vise ne postoji. No, kad sam danas otisla na te iste linkove iz Google Chrome Browsera - stranice su se otvarale bez problema.

Sto se tice rjesenja estetskog dizajna preglednika meni se cini onako vrlo pristojnim i simpaticnim.

Eto, nasarah ja svoj prvi utisak. Naravno, treba vremena da se Google Chrome istestira na pravi nacin i u raznim situacijama. Ali, zato i imamo ovu temu, pa mozemo pratiti koje ce rezultate njegova prakticna primjena donijeti.

No, bez obzira na to za koji cete se browser odluciti kao za glavni, treba uvijek da imate i svoj rezervni browser.

Napomena u vezi izbora veb preglednika

Google Krom je u beta fazi. To podrazumeva mogucnost da ne funkcionise sve onako kako je predvidjeno. Ali, bez obzira i na tu cinjenicu, dogovorili smo se da vam skrenemo paznju da je i iz razloga sigurnosti neophodno da sami donesete odluku koji pregledjivac internet strana koristite.

Firefox, Internet Explorer, Opera, Flock, Safari, Google Chrome tu pred nama vode "svoj zivot" i povremeno se u vezi ponekog od njih otkrije i da im se dogadja ponesto sto nikako ne bi smelo, da postoje bezbedonosni propusti. Nekada su minorni, nekada su ozbiljni. Stoga odluku koji brouzer koristiti, treba da donese svaki korisnik ponaosob - ne treba da dozvolite sebi da koristite browser po tudjem nagovoru, niti da ikoga nagovarate da koristi neki.

Mikica

Site Admin

Stecene navike - model ponasanja, i licenca

Prvo sto sam zapazila je da nema RSS citac, drugo bookmarks je u nelogicnoj poziciji a i chatic ne radi na enter.

Mada kao neko sa oskudnim poznavanjem Googla ne mogu da kazem da me je citanje licence bas ohrabrilo i naglasavam da sam ja neiskusan korisnik da se ne protumaci ovo pisanije kao sugerisanje protiv.

p.s. dopuna arhipop kaze da radi enter kod njega da je to do mog OS...

majra 

Site Admin

Google Chrome esktenzija - Web timer

Ako vas zanima koliko ste vremena proveli na nekom sajtu predlažem vam da pogledate ovo. Google Chrome esktenzija Web timer vam omogućava da proverite koliko ste vremena proveli surfovajući na sajtovima koji su vam otvoreni u Google Chrome veb brauzeru.

Ovaj dodatak za Google Chrome možete da preuzmete sa Chrome Web store sajta besplatno na adresi

Karakteristike:

  • Imate uvid o vremenu koje trošite prikazujući podatke u kružnom grafikonu
  • Zaustavlja brojanje kada vaš kompijuter nije u upotrebi duže od 30 sekundi
  • Samo broji vreme na Googl Chrome
  • Prikazuje na ikonici broj minuta provedenih na trenutnom sajtu..

Evo prikaza mog vremena:

http://img338.imageshack.us/img338/8412/statistikas.jpg

Ako i vas zanima pogledaje... :)