Recepti za dobar jelovnik - slane torte, rolati, jela Životni stil

Посни салати

Мешана салата

За оваа вкусна салата потребно е:

  варен морков
  варен грашок
  варен компир
  кисели краставички
  посен (растителен кашкавал)
  посен мајонез

Варениот зеленчук заедно со краставичките и посниот кашкавал го сецкаме на ситни коцки и во поголем сад го мешаме со мајонезот. Додаваме малку масло за јадење и сол.

Количината на материјалот за оваа салата го одредуваме според потребата.

Во маркетите се продава полуподготвен материјал, на кој треба да се додаде по желба варен компир, кисели краставички,посен кашкавал и посен мајонез.

http://www.odlican.com/d/12517-2/mesanasalata.jpg

Салата со компир

http://www.odlican.com/d/12513-2/kompirsalata.jpg

Варен и исецкан на парчиња компирот го посолуваме, додаваме масло за јадење и оцет. Можеме да исецкаме ситно кромид или праз и магдонос за поубав вкус.

niko650

Moderator

Burek sa šampinjonima

Za burek sa šampinjonima potrebno je pripremiti:

 • 900 grama kora
 • 800 grama šampinjona
 • 2 decilitra ulja
 • 4 decilitra kisele vode
 • 2 decilitra mlevenog paradajza
 • 2 praziluka
 • 2 glavice crnog luka
 • začine: so, biber, vegetu
 • prašak za pecivo

Priprema nadeva:

Izdinstati dve glavice crnog luka, dva praziluka, 800 g šampinjona i dodati po ukusu so, vegetu i biber.

Priprema preliva:

Sjediniti 2 dL ulja, 4 dL kisele vode, 2 dL mlevenog paradajza iz zimnice i prašak za pecivo.

Potrebno je 900 g kora za pleh dimenzija 25X36cm. Podeliti na tri dela.

Priprema bureka sa šampinjonima:

Prvi deo kora složiti, zatim fil, kore, fil i na vrhu složiti treći deo kora. Iseći po želji. Preliti sa pripremljenim prelivom, sačekati desetak minuta i peći na 180 stepeni oko sat vremena.

http://i.imgur.com/LrjCg.jpg

Posen zelnik od gotovi kori

Mozebi nemame dovolno vreme za da sukame kori,ili pak ne sme probale pa posigurno ni e zelnikot da go podgotvime so gotovi kori.

Postapkata e sledna:

Edna glavica potkiselena zelka ja przime so malku maslo za jadenje i pri krajot na przenjeto, dodavame malku crven piper. Ja ostavame nastrana da se oladi.

Podgotvuvame 1/2 kgr gotovi kori za pita. Plehot za pecenje go poprskuvame so malku maslo.

Ja postavuvame prvata kora. Sekoja naredna kora vo sredinata ja kineme, bidejki tuka ke go postavime filot od przenata zelka. Sekoja naredena kora ja poprskuvame so malku maslo za jadenje. Ostavame edna kora za odozgora.

http://www.odlican.com/d/12777-2/1.jpg

Go stavame filot vo sredot i vrz nego ja postavuvame poslednata kora, koja malku ja nabirame.

Poleka edna po edna kora ja vitkame kon sredinata.

http://www.odlican.com/d/12781-2/2.jpg

Pred da go peceme zelnikot,povtorno poprskuvame so malku maslo za jadenje.

Zelnikot go peceme na 200 stepeni,vo prethodno zagreana rerna, se dodeka ne porumeni.

Pred krajot na pecenjeto, nastrana zovrivame nekolku lazici maslo za jadenje i malku voda i go poprskuvame zelnikot. Povtorni go vrakame plehot vo rernata, zelnikot da se dopece.

http://www.odlican.com/d/12785-2/3.jpg

Prijaten apetit!

niko650

Moderator

Rolat na emilijanski nacin

Za pripremu ukusnih jela potrebno je kao i u zivotu posvetiti vreme i imati cilj, biti originalan i kreativan i uspeh nece izostati. Konkretno za pripremu ove rolade potrebno je oko tri casa, kolicina koja je data u prilogu predvidjena je za cetiri standardne porcije.

Potreban materijal:

 • sirok komad teletine od buta oko 800 grama
 • 100 grama mortadele
 • 500 grama spanata
 • 2 jaja
 • 80 grama maslaca
 • dve kasike naribanog parmezana
 • casa vina i malo bujona
 • biber i so

Obareni spanat dobro ocedite i proprzite na 20 grama maslaca. Umutite jaje s malo soli i bibera, dodajte parmezan pa umesajte spanat. Na plotnu stavite tiganj s maslacem, dodajte mesavinu spanata, pa ispecite kao omlet.

http://img849.imageshack.us/img849/3889/roladaizrada.jpg

Meso istucite u jedan veliki odrezak, pa gore stavite prvo mortadeli, zatim omlet od spanata. Uvijte u roladu, ucvrstite na vise mesta duzno koncem.

U vatrostalnoj posudi zagrejte preostali maslac s malo ulja, proprzite roladu da porumeni. Prelite sa pola case suvog belog vina, ostavite da tecnost ispari, posolite i pobiberite i stavite u pecnicu da se dovri pecenje. S vremena na vreme prelivajte roladu sa sokom od mesa.

Izvadite roladu kada je gotova na dasku i skinite konac a potom isecite na ploske debljine oko jednog centimetra. Prilo servirajte po zelji, a uz mlad krompir i paradjaz sos ovo ce sigurno biti ukusni zalogaji.

http://img839.imageshack.us/img839/3234/rolatr.jpg

majra 

Site Admin

Ориз со пилешки џигер

За ова вкусно јадење потребно е:

 • пилешки џигер
 • 3 кафени шољи ориз
 • сецкан кромид
 • рендан морков
 • варен грашок (или грашок од конзерва) – количина по желба
 • сецкани печурки (шампињони) – количина по желба
 • сол,вегета,сецкан магдонос,малку нане (количина по желба)
 • масло за јадење

http://www.odlican.com/d/13382-2/oriz.jpg

Најпрвин, во малку масло за јадење го пропржуваме пилешкиот џигер, внимателно да остане цел. Го додаваме кромидот и морковот и повторно пропржуваме. Ги додаваме шампињоните, грашокот и оризот и пржиме кратко (оризот го пропржуваме, бидејќи на тој начин зрната во готовото јадење остануваат цели и се двојат едно од друго). Посолуваме и ги додаваме останатите зачини.

Прелеваме со врела вода. Кога подготвуваме ориз, најдобро е да се практикува односот 1: 3 т.е. на една шоља ориз – три шољи врела вода.

Садот со подготвената смеса го ставаме во претходно загреана рерна. За вкус, можеме да додадеме сува пиперка од која претходно го вадиме семето.

Оризот е готов кога ќе изврие течноста.

niko650

Moderator

Пирошки

Размислувате што за утрешниот доручек? Можеби овие пироши ке ја разубават вашата трпеза и ќе бидат мала промена во вашето секојдневно мени. За нивна подготовка потребно ви е:

 • 800 гр. брашно
 • 2 коцки свеж квасец
 • 1//2 л млеко
 • 2 лажици зејтин
 • сол

За филот потребно е:

 • дробено сирење (можете да додадете сецкана салама или нешто друго по ваш избор)
 • 1 јајце

http://www.odlican.com/d/13474-2/piroski.jpg

Квасецот го стасуваме со малку топла вода, шеќер и брашно. Го замесуваме тестото со горе наведените состојки и го оставаме да надојде. Се сукаат кори и со чаша вадиме тркалца. Ставаме помалку од филот и тркалцата ги преклопуваме. Со вилушка ги притискаме да се спои тестото.

Во меѓувреме во подлабок сад загреваме масло за јадење и во него полека ги ставаме пирошките да се пржат ( да поруменат од двете страни).

Пријатен доручек!

niko650

Moderator

Снежанка – салата со павлака

За оваа освежителна салата која е добредојдена во летните денови потребно е:

 • 1 краставица
 • 250гр кисела павлака
 • сол
 • лук
 • 2 – 3 лажици зејтин

Краставицата ситно ја сецкаме на парчиња и ја додаваме во павлаката. Додаваме малку сол, ситно сецкан или толчен лук (количина по вкус) и 2 до 3 лажици масло за јадење.

Пред да почнеме да се насладуваме од оваа вкусна салата, ја оставаме да се олади во фрижидер.

Во замена за павлаката може да користиме кисело млеко, но тогаш таканаречената таратор салата ќе биде во потечна состојба.Количината може да ја зголемиме по потреба.

http://www.odlican.com/d/13552-2/salata+.jpg

Пријатен апетит!

niko650

Moderator

Посна крем супа

За оваа вкусна посна крем супа потребно ни е:

   2 компира
   1 млада тиквичка
   брокула
   2-3 моркова
   1 главица кромид

Количините на зеленчукот се секогаш според желба или потреба.

Компирот и тиквицата ги лупиме и сецкаме на ситни парчиња. Заедно со другиот зеленчук ги ставаме во вода да се варат. Додаваме сол.

Откако зеленчукот ќе се свари, го пасираме во блендер и повторно го враќаме на оган.

Во супата додаваме малку фиде и оставаме да се довари. Пред крајот додаваме бибер, лук во прав или свеж, вегета и малку ситно сецкан магдонос.

http://www.odlican.com/d/14591-2/supa.jpg

Пријатен апетит!

niko650

Moderator

Мусака со праз

За 4 до 6 поции од ова јадење потребно ни е:

   300 грама мелено месо
   3 струка праз (исецкан на парчиња)
   10 компира (средна големина) – излупен и исецкан на тркалца
   2 до 3 моркова (излупени и ситно исецкани)
   2 до 3 чешнина лук
   малку кечап
   магдонос
   сол
   вегета
   црвен пипер
   црн бибер
   масло за јадење

Во сад со малку масло за јадење го пропржуваме месото, празот, морковот и лукот. Додаваме малку кечап. Зачинуваме со сол, вегета и црн бибер и малку црвен пипер.

Во плехче за печење редиме ред од компирот. Го додаваме филот и повторно редиме ред од компирот. Прелеваме со топла вода и го ставаме во загреана рерна да изврие и да се запече.

Пред крајот на печењето може да се полее со изматени јајца и повторно да се врати во рерната да се допече.

http://www.odlican.com/d/14612-2/musaka.jpg

Пријатен апетит!

niko650

Moderator

Бадниково лепче со сода

 • ½ кгр брашно
 • 1 кафена лажичка сол
 • 1 кафена лажичка сода бикарбона

Ставете го брашното во сад за месење. Направете длабнатина, додадете ја солта и содата и убаво измешајте. Замесете го тестото со малку млака вода, да добиете средно меко тесто.

На работна површина посипете брашно и истурете го тестото. Измесете го добро, оформете топка и некаде на средот ставете претходно извриена мала паричка (може да биде замотана со фолија). Преклопете го тестото и не месете премногу, паричката да не излезе на површина.

Во сад за печење посипете брашно и ставете го подготвеното тесто. Печете во претходно загреана рерна, на 220 степени. Пред да го ставиме во рерна, тестото го бодеме со вилушка на неколку места. Лепчето се пече од 40 до 45 минути, или да порумени од двете страни.

Ова лепче честопати го подготвувале нашите баби. Најчесто за Бадник. Тестото кое се меси е секогаш лепливо, а лепчето изгледа како да е глетаво и недопечено и има специфичен вкус.

Оладеното лепче се поставува на Бадниковата трпеза и пред да почне вечерата се дели парче по парче - најнапред на Господ, на куќата и потоа по старост на сите присатни.

Постои верување дека оној на кој ќе му се падне паричката ќе има среќа през целата година.

А зошто да не веруваме !? :)

http://www.odlican.com/d/12769-2/lebce.jpg
www.odlican.com/niko650

Среќен ви Бадник!

niko650

Moderator

Slana torta sa ajvarom

Sastojci za slanu tortu s ajvarom:

 • 5 jaja
 • 1 kasicica soli
 • 2 case kisele pavlake pavlake (casa standardne pavlake
  2 dcl)

 • 5-6 kasika ajvara
 • 5 kasika brasna
 • 1 prasak za pecivo
 • 300g krem sira
 • 250g seckane sunke
 • 2-3 kasike rendanog kackavalja

http://www.odlican.com/d/14756-2/Slana+torta+sa+ajvarom.JPG

Kora:

5 belanaca umutiti u cvrst sneg, zatim postepeno dodavati so, zumanca, ajvar, 1 pavlaku, brasno i pecivo. Peci u plehu od rerne ili u nekom vecem plehu.
Pecenu koru iseci poprecno na tri dela.

Fil:

Sjediniti pavlaku, krem sir i odvojiti kasiku- dve za premaz. U prestali deo dodati sunku.

Redjati: kora+ fil+ kora+ fil+ kora+ deo fila koji smo odvojili i rendani kackavalj.

Prijatno!

Tradicioneles polo- Mexico

Iako ne volim ljuto, veliki sam zaljubljenik u Meksicike specijalitete.
Predstavljam Vam tradicionalnu piletinu na moj nacin.

http://www.odlican.com/d/15525-2/image.jpg

Sastojci:

 • maslinovo ulje
 • 1 crveni luk
 • 400g pileceg filea
 • 2 sveza paradajza
 • 2 sveze paprike
 • zelena salata
 • 1 avokado
 • 70 g rendanog kackavalja
 • pakovanje tortilji
 • salsa sos
 • 1 kasika kisele pavlake
 • so
 • biber
 • chili
 • 125g kukuruz secerac

Napomena: Avokado, paradajz, luk i 1 papriku iseckati na jednake kocke i odvojite. Zelenu salatu kao i 1 papriku seckajte na trake. Meso na kocke kao i povrce.

Nacin pripreme:

U tiganj, dodajte malo ulja, iseckan luk, posolite i kratko proprzite.
Zatim dodajte meso, kratko proprzite i nalijte vodom. Dinstajte na tihoj vatri dok voda ne ispari. Zatim dodajte salsa sos i nastavite da kuvate. Dodajte 1 paradjz i 1 papriku ( na kocke), zacine po ukusu i dinstajte dok povrce ne bude gotovo.

Za to vreme napravite salatu od 1 paradajza, 1 paprike, 1 avokada, kukuruz secerca i rendanog kackavalja. Posolite po ukusu. Sve pomesajte.

Kada je smesa koju ste skuvali gotova, ostavite je da se malo prohladi. U mlaku smesu dodajte deo sveze salate, koliko da bude kompaktna.

Smesu stavljajte u tortilje, pa u renu na 180° na 7-8'

U preostalu salatu dodajte kasiku pavlake.

Prijatno!!!