Recepti za dobar jelovnik - slane torte, rolati, jela Životni stil

Салата со урда

За оваа вкусна, но и здрава салата потребно ви е:

 • 1 полна чинија урда(или меко сирење)
 • 1/4 маргарин „Кристал“
 • сол
 • 3 лажици мајонез
 • 1 лажица масло за јадење
 • сецкани ореви (количина по вкус) или печен сусам

Урдата и маргаринот ги матиме со миксер. Додаваме сол,мајонез,масло и сецкани ореви.Смесата добро ја промешуваме, и ја делиме на три дела.

Првиот останува бел, во вториот додаваме сецкан магдонос (може и сув) и во третиот додаваме пипер буковец (или ајвар).По желба може да се додаде и сецкана салама.

http://img820.imageshack.us/img820/1477/0041gg.jpg

Во сервирањето вклучете ја вашата фантазија.

Вкусно предјадење:) пријатен апетит!

niko650

Moderator

Рестован компир

Пропржуваме сецкан кромид во масло за јадење. Додаваме сецкани парчиња од претходно сварен и излупен компир, сол, вегета, мелен бибер,магдонос (свеж исецкан или сув) и црвен пипер. Повторно малку го пржиме компирот да добие црвенкаста боја од црвениот пипер. По желба, при пржењето може да додадеме и исецкан лук.

http://i.imgur.com/1N9ZpXt.jpg

Вака подготвениот компир може да го сервираме како додаток на пржена или печена риба како и со динстано или печено месо.

Уживајте во вкусот :)

niko650

Moderator

Тавче гравче

Околу 1 кгр грав посипуваме со вода и го ставаме да зоврие. Штом зоврие, првата вода ја исипуваме и повторно додаваме топла вода.

Го ставаме гравот да се вари. Во водата додаваме сол, исецкан кромид, црн пипер, магдонос. Оставаме да се вари 2 до 3 часа, се во зависност од видот и староста на гравот. Сварените зрна не смееме да дозволиме да се распаднат, пожелно е да останат цели.Вака сварениот грав го тргаме на страна.

Во меѓувреме на тивок оган пропржуваме ситно сецкан кромид во масло. Кон крајот на пржењето додаваме црвен пипер и вегета и со постојано мешање го пропржуваме уште малку.

Сварениот грав се става во тепсија или земјен сад, го додаваме пропржениот кромид. По потреба му додаваме уште малку сол и вегета и залеваме од водата во која претходно е варен, да го преплива. Можеме да додадеме и некоја сува пиперка за дополнителен вкус.Сето ова го ставаме во загреана рерна, водата да изврие и гравчето да се запече.

Доколку гравчето го спремаме во земјен сад, подобро да го ставиме во млака рерна, постепено да се загрева садот за да не дојде до негово напукнување.

Приготвувањето на храната во земјен сад е временски подолго, но вкусот на јадењето е поубаво.

Ова традиционално јадење, обично ги краси трпезите на нашите домови во петоците пред викенд или пак секоја посна слава.

Пред нас е еден таков ден, празникот Св.Никола.Се верува дека овој светец се смета за заштитник на морепловците,патниците и децата.
http://i.imgur.com/fTGqcmb.jpg

Одбележете го овој ден со сварено гравче, риба,посна сарма и баклава.

Нека ни е среќен и честит овој убав ден!

niko650

Moderator

Пита со спанаќ

За оваа пита потребно ни е:

 • 1 кгр кори за пита
 • 1 кгр спанаќ
 • парче сирење (количина по желба)
 • 2 јајца
 • масло за јадење
 • 1/4 маргарин „Кристал“

Спанаќот ситно го сецкаме. Му додаваме здробено сирење,две јајца и сосем малку сол.

Маргаринот, во кој додаваме масло за јадење го топиме на оган.

Земаме една кора. Ја попрскуваме со стопениот маргарин. Постапката ја повторуваме уште два пати. Врз третата кора посипуваме од приготвениот фил и корите ги мотаме во ролна.

На плех за печење посипуваме од стопениот маргарин и ролните ги редиме една до друга. Одозгора посипуваме со стопениот маргарин и малку вода. Питата ја печеме на 220 степени, корите да поруменат.

Готовата пита, додека е топла ја покриваме со кујнска крпа и најлон, за да омекне.

http://www.odlican.com/d/11147-2/012.JPG

Немате доволно време за приготвување на ручек или вечера?! Испробајте ја оваа брзо приготвена и вкусна пита : )

niko650

Moderator

Пивтија

Во лонец од 10 литри ставаме едена телешка нога, 2-3 свински пушени нозе,свинска коленица, свинска кртина (количина по желба).

http://www.odlican.com/d/9172-4/101_5174.jpg

Додаваме вода, да ја преплива содржината и лонецот го ставаме на оган водата да зоврие. Првата вода ја исипуваме,содржината добро ја промиваме и повторно ставаме на оган да се вари.

Во водата додаваме лук, ловоров лист, зрна црн пипер и малку сол. Се вари подолго време се додека месото не почне да се одвојува од коските. Повремено се одстранува мрснотијата која се јавува на површината од течноста и се додава по малку вода,така што на крајот од варењето да остане околу 3-4 литри течност.

За да не ја пресолиме пивтијата, се додава сол колку е потребно пред таа да биде сварена.Течноста се процедува, а настрана се одвојува месото од коските и ситно се сецка.

Во однапред подготвени садови(чинии) ставаме од ситно исецканото месо, малку толчен лук и сипуваме од процедената течност. Се остава на ладно место до следниот ден.

Изладените пивтии пред служење се сецкаат на ситни парчиња и се посипуваат со црвен пипер (лут или благ ).

Доколку сакаме пивтијата да ја украсиме малку повеќе, можеме да додадеме и исецкани парчиња од варени јајца, зрна грашок, сецкани маслинки и др. (во тој случај оладената пивтија ке ја префрлиме во друг сад, но од обратна страна).

http://www.odlican.com/d/9184-2/101_5176.jpg

Ова традиционално мезе обично го подготвуваме ден пред празникот Водици, а го служиме на самиот празник.

niko650

Moderator

Rolada s lisnatim tijestom

Potrebno:

 • 500 g lisnatog tijesta

http://img138.imageshack.us/img138/1141/p2120024.jpg

Nadjev:

 • 250 g mljevene puretine
 • 150 g šampinjona
 • dvije glavica luka
 • jedna kašika paradajz pelata
 • začini (peršun, origano, sol, vegeta, biber)
 • malo bijelog luka (po želji)
 • dvoje jaja (plus jedno jaje za premazivanje) i tvrdi sir (gauda, edamer… po želji)

Priprema:

Šampinjone dobro očistiti, isjeći na komadiće. U tavi zagrijati malo ulja, isjeći jednu manju glavicu luka. Kad luk omekša, dodati šampinjone. Poklopiti. Sačekati da šaminjoni puste vlastiti sok. Miješati. Nakon petnaestak minuta dodati začine.

U drugoj tavi, također, na malo ulja, isjeći jednu manju glavicu luka. Kad omekša, dodati mljeveno pureće meso. Uz stalno miješanje, dinstati desetak minuta. Dodati manju šoljicu vode. Nakon što je voda ukuhala, dodati jednu kašiku paradajz pelata, malo bijelog luka i začine. Promiješati. Držati na vatri samo još par minuta, te skloniti.

Šampinjone i meso pustiti da se malo ohlade.

U međuvremenu, pripremite lisnato tijesto za rolne. 500 g tijesta je obično podijeljeno na dva dijela. Podijelite ga na još dva dijela (dok je smrznuto). Razvucite komade oklagijom u oblik pravougaonika.

Rernu je potrebno zagrijati na 180°C.

Spojiti šampinjone i meso. Umiješati dvoje jaja. Tako pripremljenim nadjevom filujte lisnato tijesto. Prije uvijanja, na nadjev naribajte malo sira. Preklopite, zarolajte u rolne i prebacite u pleh.

Tako spremljene rolade premažite umućenim jajetom; pecite oko 40 minuta (u rerni koja mora prethodno biti zagrijana).

Služite toplo uz jogurt ili omiljenu salatu.

Topla supica sa povrtnim i griz okruglicama, na primjer, uz ove sočne rolnice, može biti slastan nedjeljni ručak. Prijatno!:-)

Mikica

Site Admin

Проја со праз

За овој рецепт потребно е:

 • 4 јајца
 • 1 чаша (200мл) пченично брашно
 • 1 чаша (200мл) пченкарно брашно
 • 1 чаша (200мл) јогурт или кисело млеко
 • ½ чаша (200мл) масло за готвење
 • 1 пециво
 • сол
 • ситно сецкан праз, сецкана салама, ситно дробено сирење (количина по желба). Наместо праз можеме да употребиме спанаќ.
 • сусам

Јајцата ги матиме и во нив ги додаваме останатите состојки.

Плех број 28 премачкуваме со маргарин или путер, ја сипуваме подготвената смеса. Одозгора посипуваме со сусам.

Пројата ја печеме во однапред загреана рерна, на температура од 220 степени, се додека не порумени.

http://img28.imageshack.us/img28/1690/proja.jpg

Едноставено, брзо, здраво и вкусно – пријатен апетит :)

niko650

Moderator

Blitva sa krompirom

Ovaj lagani a ukusan prilog poslužujemo uz ribu ili meso po želji, a može biti i samostalan obrok – lagana večera.

Za pripremu potrebno je:

 • 0,5 kg belog ili mladog sitnijeg krompira
 • 0,5 kg blitve
 • pola glavice belog luka (3-4 čena)
 • 2dl mleka
 • 2 kašike brašna
 • putera kocka
 • so, biber

Ogulimo krumpir, dobro operemo i ako ne koristimo mladi isečemo na kocke pa posolimo (protresemo lagno posudu da bude ujednačeno posoljen) i stavimo u vodu da se obare.

Pristavimo vodu za blitvu, a za to vreme odvojimo peteljke i dobro pod mlazom tekuće vode operemo svaki list. Kada voda prokuva spustimo blitvu, posolimo i poklopimo da bi zadržala lepu zelenu boju. Sve vreme dok se kuva ne otklapamo, ona bude skuvana za nekih 8-10 minuta. Ocedite kromir, ocedite blitvu koju možete narezati na trake i sjedinite sa krompirom.

Preliv:

Istopite kocku butera i na njoj uz stalno mešanje upržite dve supene kašike brašna koje dodajete postepeno, posolite pobiberite i zalijete sa dva decilitra mleka. Sve vreme mešate na umerenoj temperaturi i kada je gotov sos, dodate sitno naseckani beli luk.

http://img51.imageshack.us/img51/742/blitvasakrompirom.jpg

Ovaj preliv sjedinite sa blitvom i krompirom, lagano izmešate da se ujednači i poslužite toplo kao prilog uz ribu ili meso po izboru.

Veoma je ukusno i možete slobodno da ovo pripremite i poslužite i za večeru bez mesa, sito je.

majra 

Site Admin

Riba pečena u foliji

Kažu da se na ovaj način može pripremiti gotovo sva riba, ja sam dobila od prijatelja pecaroša deverigu, malo sitniju tako on reče, ali ništa nije sitno kad je od srca pruženo.

Potrebno je pripremiti:

 • 4 komada ribe

 • 1 glavica beloga luka
 • vezu peršunovog lišća
 • 2 grančice ružmarina
 • so
 • slatku mlevenu papriku
 • vegetu
 • maslinovo ulje
 • 1 limun
 • krompir
 • dve manje glavice luka
 • foliju

Najprije očistite ribu (ja sam dobila očišćenu – dve sa i dve bez glave) i obriše papirrnim ubrusom. Natrljajte je limunovim sokom spolja i iznutra, posolite vegetom i blago poparite.

http://img829.imageshack.us/img829/5628/pripremaribe.jpg

U činijicu napravite marinadu: sitno iseckajte peršunov list, beli luk, dodajte oko jednog decilitra maslinovog ulja, nekoliko listića ruzmarina, posolite i ubacite nekoliko zrna bibera.

Na komad aluminijske folije kapnite malo maslinovog ulja, položite ribu i namažite je s marinadom sa obe strane a u unutrašnjost stavite jednu kafenu kašikicu. Kada izmarinirate ribu stavite plošku limuna i malo listića crnog luka (u proleće možete mladi luk) i zamotajte foliju na krajevima, kao što su bombone uvijene u "osmicu" da sok ne bi curio vani, i da bi se one pirjale u sopstvenom soku.

http://img27.imageshack.us/img27/2931/ribaufoliji.jpg

Izvadite rešetku iz pećnice stavite na nju foliju i poslažite pripremljenu ribu za pečenje. Zagrejte rernu na 220 stepeni, ubacite ribu. Za to vreme kao prilog možete staviti da vam se obari krompir. To vam ujedno bude i neka minutaža: kada je krompir kuvan, pažljivo izvucite rešetku iz rerne (obavezno stavite zaštitne rukavice), i svaku foliju rasecite po sredini, malo razmaknite i vratite opet u rernu da riba dobije rumenu boju.

Za to vreme naseckajte luk na listiće i dodajte peršunov list, malo sirćeta i malo ulja da vam bude pripremljeno za krompir salatu.

Kada završite ovo – i riba je gotova.

http://img155.imageshack.us/img155/646/pecenariba.jpg

Sjedinite na ploške isečen krompir i luk, i poslužite uz ribu na prethodno zagrejanom tanjiru uz lepinje eto brzog i ukusnog obroka.

majra 

Site Admin

Мусака со модар патлиџан

На округли парчиња сецкаме 3 – 4 (три до четири) модри патлиџани. Парчињата и посолуваме и ги оставаме да одстојат . Во тава на оган загреваме малку масло за јадење и ги пропржуваме парчињата од двете страни, да се заруменат.

Настрана во друг сад сецкаме кромид, пиперка, црвен патлиџан, морков (количината по желба), додаваме масло за јадење и пропржуваме. Додаваме мелено месо (околу 400 гр), ориз ( количина околу две до три шољички за кафе), сецкан магдонос, бибер, лук, вегета, сол (може и било кој друг зачин по желба). Повторно количината малку ја запржуваме, додаваме алов пипер и смесата добро ја промешуваме.

Во плех за печење редиме ред од пржениот модар патлиџан. Врз него ја додаваме смесата со мелено месо и повторно ред од модар патлиџан.

Посипуваме со топла вода да ја преплави подготвената смеса.

Печеме на 250 степени. Штом течноста изврие и смесата се запече, мусаката е готова за јадење.

http://img684.imageshack.us/img684/7672/musaka.jpg

Пријатен апетит!

niko650

Moderator

Пита со мелено месо

За оваа вкусна пита потребно е:

 • ½ кгр готови кори
 • 300 – 400 гр мелено месо
 • две до три главици кромид
 • масло за јадење

За фил:

 • 100мл кисела вода
 • 3 јајца

Месото и кромидот со малку масло ги пропржуваме и филот го оставаме да се oлади.

Во подлабок сад за печење, попрскуваме малку масло или садот го премачкуваме со маргарин и ги редиме корите. Секоја ја намастуваме со масло за јадење, а над секоја втора распоредуваме фил. Претпоследната кора ја попрскуваме со масло и над неа поставуваме само кора, без да попрскаме масло. Наредените кори ги сечеме на парчиња.

http://imageshack.us/a/img801/9852/korij.jpg

Прелив

Подготвуваме прелив:

Матиме кисела вода и јајца и посипуваме врз наредените кори.

Печеме во однапред загреана рерна на 250 степени (во меѓувреме температурата може да ја намалиме).

Можеме да наредиме и поголема количина на кори. Но, во тој случај треба да внимаваме да ги зголемиме и количините на останатите продукти кои ни се потребни.

http://imageshack.us/a/img207/4729/pitasomeso.jpg

Питата е готова кога ќе се зарумени од двете страни.

niko650

Moderator

Boranija sa belim mesom i sampinjonima

Vec na samom pocetku sam imala nedoumicu oko naslova. Sampinjoni sa belim mesom i boranijom ili belo meso sa sampinjonima i boranijom ili... A onda sam odlucila da stavim za glavnu namirnicu boraniju iz jednog vrlo bitnog razloga: do sad nesto nisam volela boraniju, tako da je na nasoj trpezi bila jednom u nekoliko godina. Razlog za to verovatno je sto ni moja mama nije volela da sprema boraniju.

Ali posto u zadnje vreme svi pricaju kako je sve i svasta zdravo u ishrani i ja resila da obogatim nas jelovnik jelom sa ovom mahunarkom. Jedno vece resih da uzmem dasku za surfovanje netom pa krenuh u nepoznato :) Pravo da vam kazem nesto i nisam imala uspeha u trazenju, izgleda da ne spadam medju one retke koji ne vole boraniju. Ali nekako sam uspela da isceprkam dva onako na prvi pogled zanimljiva recepta. Probala sam oba i mogu vam reci da su dobri, mada ipak mi ovaj sto cu podeliti sa vama nekako drazi :)

Ovako, za cetri osobe potrebno je:

 • 500g. smrznute zelene boranije
 • pola pilecih grudi
 • 250g. svezih sampinjona
 • 4 kasika ulja
 • 1 glavica crnog luka
 • 1-2 cena belog luka
 • malo crnog vina
 • susama po ukusu
 • so
 • zacin c
 • 2 prstohvata secera
 • biber

Prvo boraniju skuvati, dok se boranija kuva: ocistiti sampinjone i iseci na krupnije komade, belo meso isto iseci na kockice (ni previse krupne a ni previse sitne) otprilike oko 1,5 cm, luka naseci sitno. Kad sve pripremite krecemo sa spremanjem...

U tiganj stavimo da se ugreju 2 kasike ulja, kad se zagreje ulje stavimo luka da se proprzi, malo kasnije dodamo sitno iseckan beli luk i jos malo przimo a zatim dodamo skuvanu boraniju koju przimo jos nekih 2-3 minuta. Kad je sve to lepo proprzeno izrucimo u neki sud.

A u tiganj(tiganj ne treba prati) dodamo 2 kasike ulja da se dobro ugreje, dodamo zatim pilece belo meso da se proprzi jekih 3-4 minuta a zatim dodamo secene sampinjone i zajedno przimo jos neko vreme, da ispari voda koju su pustili sampinjoni. Zatim u to dodamo malo crnog vina, pazite da ne preterate sa crnim vinom jer cete imati prejaki ukus vina, kad vino skoro ispari dodati susam po ukusu na svoju odgorovnost a zatim u to dodati predhodno spremljenu boraniju i sve lepo izmesati. Zatim polako stavljati sve ostale zacine, jos malo proprziti i jelo je gotovo.

Pokazalo se da je kisela pavlaka lep pratioc ovog jela.

Prijatno :)

http://imageshack.us/a/img526/2258/002amt.jpg